عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

چرا كسی در ایران سرمایه گذاری نمی كند؟

چرا كسی در ایران سرمایه گذاری نمی كند؟

گل چرم: عضو اتاق تجاری تهران می گوید جذب سرمایه گذار نیاز به مقدمات داخلی و خارجی دارد که اقتصاد ایران در هر دو حوزه با مشکلات و چالش های جدی رو به روست.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما برای آنکه بتوانیم به مقصدی برای سرمایه گذاران تبدیل شویم باید در هر دو حوزه داخلی و خارجی مقدماتی را فراهم نماییم که متاسفانه در اقتصاد ایران هیچ یک از این ها فراهم نیست. بدین سان ما نه فقط نتوانسته ایم در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق عمل نماییم که حتی در حفظ سرمایه داخلی و جلوگیری از خروج آنها نیز عملکرد قابل دفاعی نداریم.
وی با اعلان اینکه نرمال سازی رابطه اقتصادی ایران با جریان جهانی اصلی ترین پیش نیاز برای جذب سرمایه گذاری خارجی است، توضیح داد: تحریم هایی که در دوره های مختلف اقتصاد ایران با آن مواجه بوده یکی از اصلی ترین دلیلهای کاهش توان ایران برای جذب سرمایه خارجی بوده است. بغیر از آن ما در اتحادیه های مهمی مانند اف ای تی اف یا سازمان تجارت جهانی عضویت نداریم و همین مورد کار جذب سرمایه خارجی را به شدت دشوار می کند.
عضو اتاق تجاری تهران افزود: بغیر از مسائل بین المللی ما در داخل نیز مشکلاتی جدی داریم. مگر در برجام کم هیئت تجاری به ایران آمد اما چند درصد از مذاکرات به ورود قطعی سرمایه خارجی منجر شد؟ این فقط به سبب مشکلات بین المللی نیست و ما باید در داخل نیز به ابعاد مختلف ماجرا دقت کنیم.
آرگون با اشاره به غیرقابل پیشبینی بودن اقتصاد ایران، توضیح داد: همین الان ما نمی توانیم با قطعیت بگوییم که در نه در بلندمدت که تا هفته آتی، نرخ ارز در ایران چه قدر خواهد بود. این مساله برای سرمایه گذاران اهمیت فراوانی دارد و وقتی فرد نداند که چه بر سر سرمایه اش خواهد آمد اساسا ریسک ورود به ایران را نخواهد پذیرفت.
وی با تاکید بر این که ایران برای جذب سرمایه خارجی باید به سمت نرمال سازی روابط و بهبود شرایط در داخل حرکت نماید، اشاره کرد: این که روند جذب سرمایه در ایران برای مدتی طولانی یا ثابت مانده یا منفی شده یک زنگ خطر مهمست و نشان از آن دارد که اگر ما شرایط را تغییر ندهیم در آینده با مشکلات مختلف اقتصادی در عرصه تولید و رشد مواجه می شویم.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، برابر تازه ترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)، ایران در سال ۲۰۲۰ تنها توانسته است ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب نماید که این میزان جذب سرمایه، نسبت به سالهای قبل سیر نزولی داشته و در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱ درصد کاهش نشان میدهد.
تحریم های امریکا، محدودیت های بانکی و عدم عضویت ایران در اف ای تی اف علت قسمتی از این کاهش سرمایه گذاری بشمار می رود.
منبع:

1400/04/05
20:09:25
5.0 / 5
683
تگهای خبر: اتحادیه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم