اقتصاد كدام كشورها از كرونا عبور كرد؟

اقتصاد كدام كشورها از كرونا عبور كرد؟

به گزارش گل چرم جدید ترین گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که در فصل نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، رقم تجارت خیلی از کشورها بار دیگر مثبت شده اما ایران هنوز نتوانسته از دشواری های کرونا عبور کند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، با افزایش تحریم های نفتی آمریکا ضد ایران، دولت کوشش کرد با پشتیبانی از صادرات غیرنفتی، جای خالی بخشی از درآمدهای نفتی را جبران کند و آمارهایی که از سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ منتشر گردید هم نشان از بهبود نسبی این شرایط داشت.
با این وجود شیوع ناگهانی ویروس کرونا، اقتصاد ایران را هم مانند اقتصاد خیلی از کشورهای جهان تحت تأثیر خود قرار داد اما آمار تجارت خارجی ایران افتی قابل توجه را به ثبت رساند.
در ماه های بعد خیلی از کشورهای جهان تلاش کردند با وجود تداوم شیوع ویروس کرونا، شرایط را برای افزایش تجارت خارجی خود فراهم نمایند و آمارهایی که از سال ۲۰۲۱ انتشار یافته نشان از بهبود نسبی شرایط در خیلی از کشورها دارد. ایران هم در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ توانسته بار دیگر در حوزه صادرات رشدی قابل توجه را به ثبت برساند اما آمارهایی که تجارت خارجی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ یا زمستان ۱۳۹۹ انتشار یافته نشان داده است که ایران در قیاس با خیلی از کشورها، همچنان راهی طولانی تا بازگشت به شرایط قبل از کرونا دارد.
بررسی ها نشان داده است که در فصل نخست سالجاری میلادی بیشترین رشد تجارت ثبت شده به زیمباوه با مثبت ۳۸ درصد اختصاص دارد و بعد از آن غنا، ویتنام و تایوان قرار دارند.
در بین غول های اقتصادی، چین توانسته با رشد ۳۱ درصدی بهترین عملکرد را داشته باشد و در کنار آن، سوییس، برزیل، سنگاپور، کره جنوبی، کانادا و ژاپن قرار دارند.
ایالات متحده آمریکا هم در این زمان رشدی حدودا یک درصدی را به ثبت رسانده است. در بین کشورهایی که همچنان آمارشان منفی مانده، انگستان، ایسلند و روسیه دیده می شوند و در قعر این جدول هم ایران با رشد تجاری منفی ۲۶ درصدی قرار دارد.
البته با عنایت به افزایش باردیگر صادرات در بهار سال جاری، احیانا جایگاه ایران در این عرصه تغییر خواهد نمود اما در زمستان سال قبل، همچنان روند تجاری منفی کشور بر جای خود باقی مانده بود.
منبع:

1400/04/13
12:08:44
5.0 / 5
715
تگهای خبر: صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم