معاون وزیر جهاد:

حجم آب مصرفی بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است

حجم آب مصرفی بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در گفتگویی در فضای مجازی با مبحث بهره وری در ایران که به همت انجمن بهره وری ایران برگزار شد، اظهار نمود: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و با عنایت به این وضعیت، کشور تاب آوری توسعه افقی را ندارد و باید به سمت توسعه عمودی حرکت نماید.
وی با بیان اینکه به مبحث بهره وری بایستی در سطح حوضه، مزرعه و گیاه پرداخته شود، اضافه کرد: بحث الگوی کشت صرفا با سیاست ها و اقدامات بخش کشاورزی صورت نمی گیرد و نیازمند یاری همه دستگاه ها و نهادها در سه قوه خصوصاً مجلس شورای اسلامی است.
اکبری تصریح کرد: مهم ترین مسأله ای که وجود دارد بحث تبخیر در کشاورزی است که تلاش شده با استفاده از مالچ پلاستیکی، آبیاری زیرسطحی و سایر سیستم های هوشمند آبیاری از میزان تبخیر کاسته شود.
وی ضمن اشاره به اینکه حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی همیشه مورد اختلاف نظر متخصصان و کارشناسان بوده است، تصریح کرد: معاونت آب و خاک از سال ۹۶ با همکاری مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و به منظور رفع ابهام در مصرف آب کشاورزی، مطالعات پژوهشی را بر روی ۳۵ محصول زراعی و باغی -که ۸۵ درصد سطح کشت و تولیدات آبی را شامل می شود- شروع کرد که نتایج این طرح نشان دهنده این است که حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: بر مبنای نتایج به دست آمده از این طرح تحقیقاتی عظیم که در ۴۵۰۰ مزرعه در سطح کشور و با انواع شبکه های آبیاری مدرن، نیمه مدرن، سطحی و سنتی و با ۴۰ هزار نفر-ساعت انجام شده است، میزان حجم آب مصرفی محصولی مانند هندوانه که همواره تولید و صادرات آن مورد انتقاد بوده است، ۴۷۰۰ مترمکعب است، در حالیکه حجم آب مصرفی گندم ۵۲۰۰ مترمکعب است.
وی اضافه کرد: راندمان آبیاری در کشور به صورت متوسط ۴۵ درصد است و میزان بهره وری در سال ۹۲ از ۹۲۰ گرم به ازای هر مترمکعب آب مصرفی به ۱۴۵۰ گرم در سال ۹۹ رسیده است و با عنایت به کم آبی در بسیاری مناطق کشور، کشاورزی با کم آبیاری انجام می شود که در سازگاری با کم آبی یک روش به حساب می آید.
اکبری خاطرنشان کرد: درسال ۹۸ دبی ورودی به سد کرخه ۸۰۰۰ مترمکعب در ثانیه و در سد دز ۶۰۰۰ مترمکعب در ثانیه بود که درصورتیکه این سدها در خوزستان راه اندازی نشده بود، الان بخش های مهمی از استان خوزستان من جمله قسمت اعظمی از اهواز وجود نداشت.
وی با بیان اینکه طرح آبرسانی به دشت سیستان در گستره ۲۰۰ هزار هکتاری اجرا شده است، افزود: حقآبه و زیرساخت ها و ایستگاه های پمپاژ آن برای ۲۰۰ هزار هکتار طراحی و اجرا شده است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: میزان اعتبار تخصیص داده شده به این طرح ۳، ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که بر مبنای گستره ۲۰۰ هزار هکتاری طرح، هزینه اجرای هر هکتار پروژه، رقمی در حدود ۱۷ میلیون تومان به حساب می آید و بر مبنای ۴۶۰۰۰ هکتار تأمین، انتقال و توزیع تا سطح یک هکتاری رقمی حدود ۷۲ میلیون تومان بوده و یکی از اقتصادی ترین طرح های کشور است.

1400/05/08
23:43:01
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گل چرم