گزارش گل چرم؛

پشت پرده های بازار برنج

پشت پرده های بازار برنج

نوبرانه های برنج از راه رسید، با این وجود تب وتاب افزایش قیمت ها فروکش نکرد و سیر صعودی قیمت این محصول پرمصرف، در بین عوامل مختلفی که سالیان درازی است گریبان کشاورزان را گرفته، ادامه دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: ردیابی قیمت گذاری برنج، سر رشته را به خارج از استان و بنکداران و واردکنندگان می رساند که قصد دارند با افزایش نرخ برنج داخلی، محصولات وارداتی و خارجی را در بازار آب کنند.
پیرمرد شالیکار که دستانش از رنج برنج پینه بسته و در حاشیه روستای منتهی به ساری و میاندرود شالی می کارد، با نوای محلی در گوش شالیزار لالایی می خواند و با دست های گل آلودش، عرق از پیشانی اش پاک می کند.
در فصل شالیکاری حدود ۱۰ ساعتی روی مزرعه کار می کند تا خوشه های به رنج قد کشیده و طلایی شده برنج را به بار نشاند. وی می گوید: چند نسلی است که روی زمین اجدادی شالیکاری می نماییم، هرچند زمینهای حاشیه هر روز آب می رود و تبدیل به ویلا می شود.
آهی از دل می کشد و می گوید: بنکدار و واسطه به زحمت برنج را کیلویی ۲۵ هزار تومان از مزرعه دار خریداری می کنند درحالی که در بازار تا کیلویی ۴۰ هزار تومان به فروش می رسد.
از این که شالیکاری دیگر رونق گذشته را ندارد، غمناک است و ادامه می دهد: هزینه های شالیکاری سر به فلک کشیده و برای کشاورز روزانه کمتر از ۱۰۰ هزار تومان برنج کاری درآمد دارد.

وی با اعلان اینکه شالی کاران دلسرد و دل زده هستند، ادامه می دهد: کشاورز مجبور است برای تامین هزینه های کارگر، نشاکار، سم و نهاده ها و غیره قسمتی از برنج خودرا حتی با قیمت پایین به فروش برساند تا پاسخگوی نیازها باشد.
کشاورز مجبور است برای تامین هزینه های کارگر، نشاکار، سم و نهاده ها و غیره قسمتی از برنج خودرا حتی با قیمت پایین به فروش برساند تا پاسخگوی نیازها باشد
این کشاورز با اعلان اینکه شالیکاری در گذشته برکت فراوانی داشته است، اضافه کرد: هم اکنون هزینه ها بالا و قیمت برنج برای تولیدکننده پایین است.
قیمت گذاری برنج توسط بنکداران و شالی کوبی داران و واسطه ها رقم می خورد درحالی که زحمت اصلی به دوش کشاورزان است اما واسطه ها با یک تلفن ساده، سود هنگفتی به جیب می زنند.
علی محمد رمضانی رییس دفتر امور برنج جهاد کشاورزی مازندران دلالان و واسطه ها و واردکنندگان را در رشد بی رویه قیمت برنج مؤثر می داند و می گوید: مازندران ۴۴ درصد برنج ایران را تامین می کند و باید بازار برنج را مدیریت کرد.
وی با اظهار این که واسطه ها و تولیدکنندگان در تلاش هستند روی سرِ برنج داخلی بزنند، اظهار داشت: باتوجه به محدودیت و ممنوعیت برنج در فصل برداشت و حذف ارز دولتی برای واردات برنج، واردکنندگان در تلاش هستند تا با افزایش قیمت برنج داخلی، زمینه را برای واردات محصول فراهم آورند.
رمضانی هزینه تولید برنج را در هر هکتار ۳۰ میلیون تومان ذکر کرد و اظهار داشت: باید فرد ایرانی برنج ایرانی مصرف کند اما دلالان و واردکنندگان در تلاش هستند تا محصولات کم کیفیت را وارد کنند.
سود اصلی به جیب واسطه ها می رود
مسئول دفتر امور برنج جهاد کشاورزی مازندران با اظهار این که سود اصلی به جیب واسطه ها می رود، اظهار داشت: قیمت برنج سال قبل در زمان برداشت ۱۹ هزار تومان و اسفندماه ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان بود درحالی که اختتام سال کشاورز برنج ندارد و سود اصلی را واسطه ها و بازاری به جیب می زنند.

رمضانی بورسی شدن برنج را در حذف دلال و واسطه ها مهم برشمرد و اظهار داشت: کشاورز و شالیکار عاشق است و باید برای حذف واسطه ها برنامه ریزی شود.
مسئول دفتر امور برنج جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: وقتی کشاورز عاشقانه و با جان دل و کار می کند تا برای کشور محصولی تولید نماید، مدیران نیز باید از آنان حمایت کنند و جلوی واردات گرفته شود.
تقاضا برای خرید برنج زیاد است ولی کشاورزان حاضر نیستند با قیمت کم به فروش برسانند
رمضانی با اعلان اینکه کیفیت برنج ایرانی و محلی شمال بسیار بالاتر از محصولات خارجی است، اضافه کرد: طعم و عطر برنج ایرانی قابل قیاس با محصولات خارجی نیست.
محمد پورموسوی مدیر یک واحد شالی کوبی در مازندران نیز افزایش نرخ برنج را ناشی از بالا بودن هزینه های تولید دانست و اظهار داشت: خیلی از کشاورزان حاضر نیستند دسترنجشان را با قیمتی کمتر از ۳۸ هزار تومان بفروشند.
وی شرایط فعلی بازار برنج را دارای رونق و مطلوب دانست و اضافه کرد: تقاضا برای خرید برنج زیاد است ولی کشاورزان حاضر نیستند با قیمت کم به فروش برسانند هرچند برخی واسطه ها و سودجویان در تلاش هستند از این بازار ماهی گرفته و ممنوعیت واردات برنج را لغو کنند.
همچنین عزیزاله شهیدی فر رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر نرخ فعلی برنج را در شالی کوبی ها بین ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان ذکر کرد و آنرا متعادل دانست.

وی با اعلان اینکه افزایش قیمت برنج نسبت به نرخ ذکر شده سبب فشار به خریداران و مصرف کننده می شود، اضافه کرد: فروش با قیمت پایین تر نیز سبب ضرر تولیدکننده می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار این که در ابتدای فصل برداشت، کشاورزان در قیمت گذاری نقش دارند، اضافه کرد: به مرور زمان این پروسه از دست آنان خارج و چرخه دیگری نظیر بازاریان و بنکداران تشکیل می شود.
واردات بی رویه سبب دلسردی می شود
اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل شرکت تجارت برنج ایران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه واردات بی رویه معضلی فراروی تولید برنج است، اظهار داشت: به رغم تولید بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج در کشور باز شاهد واردات بی رویه و خارج از نیاز هستیم.
وی با اعلان اینکه باید در سه ماه اول برداشت برنج جلوی واردات را گرفت، تعیین سقف برای واردات برنج را ازجمله راهکارها بیان کرد و اظهار داشت: واردات بی رویه برنج سبب لطمه های روانی و دلسردی کشاورزان می شود و ایرانیها را بجای مصرف برنج ایرانی به سمت برنج خارجی سوق می دهد.
یک فعال در بازار برنج و شالی کوبی قیمت برنج بوجار نشده را در شالی کوبی از ۳۲ تا ۳۳ هزار تومان بیان کرد و آنرا در فصل اول برداشت نسبتاً بالا دانست و اظهار داشت: اگر حالا این قیمت باشد اما بعد با واردات نرخ پایین بیاید کشاورزان زیادی متضرر و یا ورشکسته می شوند.

کبیری با اعلان اینکه هم اکنون تاجران برای خرید برنج دو دل هستند، اضافه کرد: تاجر نگران واردات است و نمی داند چه بلایی سر محصول می آید، قیمت فعلی برنج برای تاجران خطرناکست برای اینکه با واردات احتمال افت قیمت وجود دارد.
وی دلیلهای افزایش قیمت را سوءمدیریت بیان کرد و اظهار داشت: وقتی کشاورز پول هنگفتی برای سم و کود می پردازد، قیمت محصول افزایش می یابد.
مازندران بیش از ۴۰ درصد برنج کشور را تامین می کند و هرسال کشاورزان با مشکلات عدیده ای ازجمله نابسامانی قیمت ها، واردات بی رویه و افزایش هزینه های تولید مواجهند و بروز این مشکلات کشاورز را نسبت به ادامه شالیکاری دلسرد می کند.
در حال حاضر در بازار مازندران قیمت برنج از ۳۳ تا ۴۲ هزار تومان بستگی به نوع برنج در نوسان است.

1400/05/25
13:56:52
5.0 / 5
538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گل چرم