ایجاد شهرک های صنفی در دستور کار

ایجاد شهرک های صنفی در دستور کار

در نشست مشترک با معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی از ایجاد شهرک های صنفی آگاهی داده شد و در این رابطه از رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: اصناف به شکل ناحیه صنفی در شهرک های صنعتی اصناف مستقر می شوند که این مساله موجب ساماندهی اصناف با هزینه و شرایط مناسب تری نسبت به ایجاد شهرک های صنفی مستقل می شود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، به نقل از اتاق اصناف ایران سعید ممبینی در این جلسه که با حضور علی رسولیان - رییس و معاونان این مجموعه و محمود بنانژاد و ابراهیم درستی اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و تعدادی از معاونین و مشاورین این اتاق - برگزار شده بود، اظهار نمود: از تمامی ظرفیت هایی که در ایجاد شهرک های صنعتی وجود دارد در جهت راه اندازی و توسعه شهرک های صنفی استفاده خواهد شد و ساماندهی و ایجاد شهرک های صنفی با بهره گیری از مزایایی که دولت در شهرک های صنعتی قائل است در سطح کشور صورت خواهد گرفت و مطمئنا اتفاقات خوبی را در این بخش شاهد خواهیم بود که هم اکنون این ظرفیت در بعضی از استانها به وجود آمده است.
وی اشاره کرد: اصناف به شکل ناحیه صنفی در شهرک های صنعتی اصناف مستقر می شوند که این مساله موجب ساماندهی اصناف با هزینه و شرایط مناسب تری نسبت به ایجاد شهرک های صنفی مستقل می شود.
سرنوشت صنایع آلاینده چه شد؟
رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: در سالهای قبل تعدادی از صنوف در قالب صنوف آلاینده مجبور به خروج از شهر بودند که می بایست در قالب تعاونی و یا به شکل خصوصی شهرک های صنفی ایجاد می کردند و با توجه به این که حمایتی از طرف دولت در ارائه زمین و دیگر خدمات صورت نمی گرفت، این مساله موجب هزینه بالای قیمت تمام شده برای اصناف بود.
ممبینی اظهار نمود: در چند سال اخیر اتاق اصناف ایران با وزارتخانه یک تفاهم نامه در این خصوص داشتند که باتوجه به محدودیت های موجود در اساسنامه شرکت شهرک های صنعتی و با پیگیری هایی که در یک سال اخیر صورت گرفت این مساله اصلاح گردید و امیدوار هستیم با امکانات به وجود آمده و رفع مشکلات، شاهد حضور و استقرار بیشتر اصناف جهت استفاده از مزایای شرکت شهرک های صنعتی در ایجاد شهرک های صنفی باشیم.
رییس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: یکی از مزایای حضور در شهرک های صنفی این است که با حمایت دولت سازمان های خدماتی چون آب، برق، گاز و تلفن و دیگر امکانات را تا درب شهرک های صنفی فراهم آورند و قیمت زمین نیز با قیمت کارشناسی شده و توافقی با شرکت شهرک های صنعتی در اختیار اصناف قرار بگیرد و این مساله قیمت تمام شده را برای استقرار صنوف کاهش خواهد داد که بسیار حائز اهمیت می باشد چونکه درگذشته تمامی این هزینه ها به عهده صنوف بود.
مزایای حضور اصناف در شهرک های صنفی
در ادامه نشست محمود بنانژآد - عضو هیات رئیسه اتاق ایران - مشکلات و ایرادتی که از قبل در حوزه ایجاد شهرک های صنفی وجود داشت اظهار نمود: بطور قطع ایجاد شهرک های صنفی برای اصناف مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت و فعالیت صنوف بصورت متمرکز موجب ایجاد خوشه سازی، برندینگ، هم افزایی و گرفتن سفارشات انبوه و صادرات خواهد شد.
وی اشاره کرد: با مصوبات صورت گرفته مدیریت شهرک های صنفی همانند شهرک های صنعتی بصورت هیات امناء خواهد بود و مشکلات کمتری برای اصناف در حوزه صدور پروانه کسب و اختتام کار و همین طور مشکلاتی که اصناف با شهرداری ها در ایجاد مجتمع های صنفی داشتند در ایجاد شهرک های صنفی نخواهند داشت.
بنانژاد اضافه کرد: امیدوار هستیم که با تایید مصوبات تبیین شده برای ایجاد شهرک های صنفی از طرف شورای نگهبان، شاهد ایجاد شهرک های صنفی با بهرمندی از تمام مزایایی که شهرک های صنعتی دارند، مثل معافیت مالیاتی در مناطق محروم تا ۱۳ سال و در مناطق غیر محروم تا هفت سال و همچنین اختتام شعاع ممنوعه که در قبل می بایست این شهرک های صنفی در ۳۰ کیلومتری کلانشهرها ایجاد می شد که با این مصوبه نیاز به رعایت شعاع ممنوعه نیست و می توان در خارج از حریم شهری با فاصله شهرک ها ایجاد شوند.
شهرک های صنعتی با محوریت اصناف ایجاد خواهد شد
در ادامه رسولیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی و صنفی اظهار داشت: شهرک های صنعتی با محوریت اصناف ایجاد خواهد شد و با همکاری خوبی که بین شرکت شهرک های صنعتی و اتاق اصناف ایران وجود دارد تصمیات و اقدامات موثری در این عرصه گرفته خواهد شد.
رسولیان اشاره کرد: اصناف توانایی و ظرفیت بسیار خوبی در ایجاد اشتغال و گسترش تولیدات داخلی دارند و بخش عمده ای از تولید و اشتغال کشور در زمینه فعالیت کسب وکارهای صنفی و واحدهای کوچک می باشد و امسال ظرفیت ۱۸۰۰ واحد کارگاهی در شهرک های صنعتی با محوریت بخش خصوصی ایجاد خواهیم کرد که اصناف سهم به خصوصی را در این بخش خواهند داشت.
رسولیان اضافه کرد: تدابیری به وجود آورده ایم که بخش خصوصی و اتاق های اصناف نیز در تصمیم گیری و هیات مدیره حوزه شهرک های صنعتی و صنفی مشارکت داشته باشند و چارچوب مشخصی برای همکاری مستمر و اثربخش این حوزه در نظر گرفته می شود.1400/06/08
21:24:39
5.0 / 5
783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم