استانهای کم برخوردار میزبان کمترین طرح های صنعتی

استانهای کم برخوردار میزبان کمترین طرح های صنعتی

گل چرم: تازه ترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تا اختتام خرداد ماه امسال نزدیک به 75 درصد کل طرح های در دست اجرا کمتر از 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و استانهای محروم میزبان کمترین طرح های صنعتی هستند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار از بین ۷۶ هزار و ۵۴۱ طرح در دست اجرا تا اختتام خرداد امسال حدود ۵۷ هزار و ۱۴۱ طرح معادل ۷۴.۶ درصد کل طرح ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱۵ هزار و ۷۳۹ طرح معادل ۲۰.۵ درصد بین ۲۰ تا ۸۰ درصد و ۳۶۶۱ واحد معادل ۴.۷ درصد کل طرح ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
بتازگی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تامین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد را موثر دانسته و گفته بود که برخی هم اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که دراین زمینه سختگیری ها و مشوق هایی در نظر گرفته شده است.
همین طور بیشترین طرح های در دست اجرا، طرح هایی با اشتغال ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن است که ۴۷ هزار و ۳۱۳ طرح معادل بیش از نیمی از کل طرح ها را شامل می شود. ۲۲ هزار و ۲۹۵ طرح در دست اجرا نیز کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و تعداد طرح های با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کار کن و بیش از ۱۰۰ نفر کارکن نیز به ترتیب ۴۱۶۲ طرح و ۲۷۷۱ طرح بوده است.
مجموع اشتغال پیش بینی شده در طرح های در دست اجرا نیز بیش از دو میلیون و ۱۴۱ هزار نفر است که بیش از ۸۶۹ هزار نفر از آنها در طرح هایی با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کارکن و ۸۶۹ هزار و ۴۱ نفر از آنها در طرح هایی با بیش از ۱۰۰ کارکن مشغول خواهند شد.
مجموع سرمایه در طرح های در دست اجرا تا اختتام خرداد نیز بیش از ۱۴۴۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
بیشترین طرح ها در گروه کانی های غیرفلزی
در این میان تا اختتام خرداد ماه امسال ۱۰ هزار و ۹۳۸ طرح در بخش "سایر محصولات کانی های غیرفلزی"، ۸۰۲۹ طرح در بخش "محصولات غذایی و آشامیدنی ها" و ۷۴۸۳ طرح در بخش "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" در دست اجرا بوده و این سه بخش بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص داده اند. کمترین طرح ها نیز به بخش های "تحقیق و توسعه"، "کشاورزی، شکار و کارهای خدماتی وابسته"، و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه" اختصاص دارد که به ترتیب یک، پنج و ۱۶ طرح در آنها در دست اجراست.
استان های محروم میزبان کمترین طرح های صنعتی
در بین استانها نیز از بین ۷۶ هزار و ۵۴۱ طرح در دست اجرا، ۶۱۶۲ طرح در یزد، ۵۰۷۹ طرح در خراسان رضوی و ۴۹۹۷ طرح در اصفهان در دست اجراست که بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص داده اند.
اما از بین استانها کمترین تعداد طرح ها در ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر با ۴۹۱، ۵۶۰ و ۶۳۴ طرح است.
وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
از بین کل طرح ها، در مجموع هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فقط ۸۵۹ طرح صنعتی در دست اجراست که برای آنها بیش از ۵۶ هزار نفر اشتغال و ۶۵۴ هزار میلیارد تومان سرمایه پیش بینی شده است.
از بین مناطق آزاد نیز منطقه آزاد چابهار با ۱۵ طرح، کیش با ۳۰ و قشم با ۳۴ طرح کمترین تعداد طرح ها را در دست اجرا دارند. اما سایر مناطق آزاد یعنی منطقه آزاد اروند، انزلی، ماکو، و ارس ۳۹، ۵۴، ۶۴ و ۲۰۷ طرح در دست اجرا دارند و ۴۱۶ طرح در منطقه ویژه اقتصادی در دست اجرا است.
این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند
منبع:

1400/06/23
22:20:56
5.0 / 5
398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم