رئیس شورای رقابت اعلام كرد

تائید واردات خودرو

تائید واردات خودرو

گل چرم: رییس شورای رقابت از مصوبه واردات خودرو حمایت کرد و آنرا عاملی برای ایجاد رقابت و افزایش سطح کیفی تولید داخلی دانست، در عین حال معتقد می باشد که اگر جریان ارز واردات مطرح است و با آن مخالفند، مونتاژکاران خودرو هم بی حساب و کتاب ارز برای واردات قطعات مصرف می کنند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مصوبه اخیر مجلس در ارتباط با واردات خودرو که بمنظور ساماندهی صنعت خودرو مصوب شده بود، واکنش های متفاوتی به همراه داشت.

در این مصوبه در کنار شرایط تعیین شده، قرار شد که سقف تعداد خودرو های وارداتی مجاز هر شش ماه یکبار توسط شورای رقابت و بر طبق میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودرو های سواری طی یکسال قبل مشخص شود، این در حالی بود که قبل از این مسئولان شورای رقابت به صورتی موافقت خود برای واردات خودرو را اعلام نموده بودند.

این که هم اکنون شورا چه نظری در ارتباط با مصوبه مجلس داشته و آیا می تواند بر تغییر وضعیت بازار خودرو موثر باشد، موضوعی است که از رضا شیوا -رئیس شورای رقابت- مورد پیگیری قرار گرفت و وی در این رابطه توضیحاتی ارائه کرد.

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه واردات خودرو و رایزنی در این رابطه موضوع جدیدی نیست و به دولت قبل برمی گردد، اضافه کرد: در دولت گذشته نیز شورای رقابت چندین بار طی مکاتبه ای خواهان برنامه ریزی برای واردات خودرو های پرتیراژ و ایجاد بازار رقابتی شده بود، اما به هر صورت دولت به سبب وضعیت ارزی این مساله را نپذیرفت و وارداتی صورت نگرفت.

وی با اشاره به اینکه ما بحثی برای واردات خودرو های لوکس و پرمصرف نداریم تصریح کرد: همیشه براین تاکید داشته ایم خودرو های پرتیراز که عامه مردم بتوانند از آن استفاده کنند، در قالب تعیین شده وارد کشور شود تا این وضعیت انحصاری را تحت تاثیر قرار داده و رقابت بوجود آورد.

۱۵ خودرو ساز نداریم، بقیه مونتاژکارند

شیوا با اعلان اینکه درحال حاضربازار خودروی ایران اتحصاری است و در این سالها هراندازه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش تلاش کردند نتوانستند خودروسازهای جدیدی را وارد عرصه تولید کنند و این اتفاق خوشایندی نیست اظهار داشت: بعضی می گویند هم اکنون بیش از ۱۵ خودروساز داریم و به صورتی با واردات خودرو مخالفت می کنند، در صورتیکه این طور نیست و ما در عمل فقط دو خودروساز اصلی داریم و مابقی این، مونتاژکارهای خودرو هستند که مانند قارچ درحال رشداند.

وی با اشاره به مخالفت ها به سبب ارزبری واردات خودرو در وضعیت فعلی نیز اظهار داشت: باید توجه داشت که همین شرکت های مونتاژکار خودرو هم ارزبری دارند و وضعیت ارزی آنها حساب و کتابی ندارد، به هر صورت آنها برای تامین قطعات جهت مونتاژ خودرو واردات انجام داده و به صورتی همان ارز را مصرف می کنند، بدین سبب باید این وضعیت سر و سامان داده شود و واردات خودرو در قالب مشخص ارز، تعرفه و بخشنامه صورت بگیرد.

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه برخی واردات خودرو را متعارض با اقتصاد مقاومتی می دانند افزود: اتفاقا اینطور نیست، اقتصاد مقاومتی بر تولید باکیفیت و سطح بالا در بازار رقابتی تاکید دارد در صورتیکه واردات خودرو می تواند بازار فعلی خودرو را از این وضعیت خارج کرده و به صورتی وارد رقابت کند که نتایج مثبتی را به همراه دارد ولی اگر رقابتی در کار نباشد به طور قطع کارایی و کیفیت هم افزایش نخواهد یافت.

شیوا با اشاره به اینکه خودروسازها نیز نظر منفی در مورد واردات ندارند تصریح کرد: آنچه در موضع گیری های خودروسازان در مقاطعی شاهد بودیم این است که با واردات مخالف نیستند و آنها هم می توانند با خودرو های وارداتی رقابت کرده و سطح تولید خودرا بالا برند.

منبع:

1400/07/03
18:11:08
5.0 / 5
603
تگهای خبر: بازار , تولید , كیفیت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گل چرم