افتتاح پاویون ایران در اكسپو ۲۰۲۰

از قصه گویی شهرزاد تا پرواز سیمرغ ایران در دبی

از قصه گویی شهرزاد تا پرواز سیمرغ ایران در دبی

به گزارش گل چرم پاویون ایران با روایتی از شهرزاد قصه گو و با شعار «ایران؛ تمدن کهن و استوار تنوع اقوام و میزبان ملت ها» در اکسپو دبی راه اندازی شد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اکسپو دبی که با ۴۲ میلیارد دلار هزینه، یکی از پرخرج ترین نمایشگاه هایِ تا کنون جهان شناخته می شود و انتظار دست کم ۲۰ میلیون بازدیدکننده و توریست را می کشد، از نهم مهرماه کار خویش را به مدت شش ماه شروع کرد. اکسپو را بعد از المپیک و جام جهانی فوتبال، یکی از بزرگ ترین رویدادها می دانند که فرهنگ ملل با نگاهی به زندگی آینده را معرفی می کند و سال جاری هم با شعار «پیوند ذهن ها، خلق آینده» با حضور ۱۹۲ کشور برگزار شده است.
ایران هم در فضایی به وسعت ۲۰۱۴ مترمربع از سایت اکسپو با معماری سنتی و معاصر، الهام گرفته از قصه های هزار و یک شب شهرزاد برگزار شده و زوایایی از اقتصاد، توسعه اجتماعی و فرهنگ ایران بر پایه تمدن و سنت های باستانی، آداب و رسوم و مردم را نمایش می دهد و به همزیستی صلح آمیز اشاره دارد. طبق آن چه رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات گفته، برای آماده سازی این پاویون تا کنون حدود ۹ میلیون دلار هزینه شده است.
۱۲ سالن در این پاویون به گردشگری، فرش دستباف، تماشاخانه، صنعت، خانه معدن، های تک، بخش تجاری، رستوران ایرانی متشکل از فضای ایرانی و نوشیدنی های سنتی ایران اختصاص داده شده است.
مجله معماری Architectural Design پاویون ایران را یکی از هشت پاویون برتر اکسپو سال جاری معرفی کرده است. علاوه بر این، پاویون ایران در ورودی سایت اکسپو و در همسایگی فرانسه و شیلی واقع شده که موقعیت مناسبی را برای جلب بازدیدکنندگان فراهم نموده است.
پاویون ایران از روز شنبه دهم مهرماه، با حضور وزیر گردشگری امارات و معاون گردشگری ایران و با پیام مجازی وزیر صنعت، معدن و تجارت رسما راه اندازی شد. علی اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در جریان این مراسم، مذاکراتی هم با وزیر اقتصاد و تجارت سوریه داشت.


همزمان با آغاز فعالیت پاویون ایران، سیمرغ، پرنده اسطوره ای شاهنامه فردوسی که برند گردشگری ایران است هم با استفاده از تکنولوژیِ روز به پرواز درمی آید، به صورتی که از راه گوشیهای هوشمند قابل مشاهده می باشد.
بازدیدکنندگان از پاویون ایران ضمن آن که هر روز نوای موسیقی ایران را می شنوند، در بافت فرش ایرانی هم مشارکت خواهند داشت.


سالن گردشگری این پاویون هم مقرر است هر پنج روز، یکی از استانهای ایران را با محتوای تصویری معرفی نماید و روزنه های چشمی که تداعی کننده شهر فرنگ هستند، هر روز هفت میراث طبیعی و تاریخی ایران را نمایش می دهند، درحالی که رایحه ای آشنا از ایران به مشام بازدیدکنندگان خواهد رسید تا حضور واقعی در محیط را تجربه کنند. علاوه بر این، هر روز گوشه ای از قصه های شهرزاد با تصویر و صدا روایت می شود. همینطور در این سالن، مولاژهایی از آثار تاریخی ایران با تمرکز بر نقوش و حکاکی های دوره هخامنشیان و ایران باستان به معرض نمایش گذاشته شده است. مضاف بر این که، بازدیدکنندگان این سالن مقرر است با معماری سقف های ایرانی، با تصویرسازی آشنا گردند.
پاویون ایران همزمان با اکسپو دبی تا فروردین ماه ۱۴۰۱ برپا خواهد بود. بخش گردشگری ایران امیدوار است شماری از بازدیدکنندگان اکسپو را برای سفر به ایران، بعد از حدود دو سال محدودیت، تشویق و جذب نماید.

1400/07/11
10:09:21
5.0 / 5
539
تگهای خبر: تجربه , سایت , سفر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم