یادداشت مهر؛

کشاورزی، زیربنای توسعه اقتصادی

کشاورزی، زیربنای توسعه اقتصادی

گل چرم: بخش کشاورزی به سبب اثرگذاری بر سایر بخش های اقتصادی در کشورهای توسعه یافته از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در کشورهای درحال توسعه نیز به عنوان حلقه مفقوده رشد و توسعه اقتصادی شناخته می شود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، مائده سروری، کارشناس اقتصاد کشاورزی در یادداشتی با اشاره به تجربه ثروت آفرینی بخش کشاورزی برای افراد، ظرفیت بالای بخش کشاورزی برای ایجاد رونق و رشد اقتصادی کشورها مورد تاکید قرار گرفته است که متن کامل آن از نظرتان می گذرد:
بخش کشاورزی به سبب اثرگذاری بر سایر بخش های اقتصادی در کشورهای توسعه یافته از اهمیت بالایی برخوردارست. کشاورزی حلقه مفقوده رشد و توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه است و این کشورها برای عبور از بحران های اقتصادی خود باید کشاورزی را یک بخش مهم اقتصادی که تضمین کننده امنیت غذایی، رفاه اجتماعی، تولید ناخالص داخلی و درنتیجه رشد اقتصادی می باشد، به حساب بیاورند. کشورهای در حال توسعه باید افزایش تولیدات کشاورزی را با به کارگیری تکنولوژی های نوین هدف خود قرار دهند؛ برای اینکه بوسیله رشد کشاورزی است که می توان به کسب ثروت از آن پرداخت، صنایع پسین و پیشین این بخش را فعال کرد و از بازارهای خارجی که ارزآور هستند، بهره برد و درنهایت سایر بخش های اقتصادی مثل صنعت را فعال نمود. بخش کشاورزی تنها بخش اقتصادی در جهان است که توسط دولت ها در قالب بسته های سیاستی، حمایت می شود که این امر خود از اهمیت بالای آن ناشی می شود.
ثروتمندترین و مشهورترین کشاورزان جهان
یکی از عوامل عقب ماندن کشورهای در حال توسعه مانند ایران از روند طبیعی رشد و توسعه اقتصادی، نگاه نادرست سنتی و متعارف به کشاورزی و عدم درک اهمیت بالای آن در اقتصاد و امنیت کشور است؛ متأسفانه هم اکنون هم تعدادی از مسئولین کشور تصور می کنند که با کشاورزی نمی توان ثروت جامعه را افزایش داد. مدتی پیش عباس کشاورز، قائم مقام وزیر سابق جهاد کشاورزی افزایش ثروت جامعه با کشاورزی را کوته فکری خواند؛ اما تجربه دنیا در امر ثروت آفرینی کشاورزی حرف دیگری را اثبات می کند؛ برای اینکه علاوه بر توجه سیاست گذاران کشورها به تولید و تجارت محصولات کشاورزی، خانواده ها و افراد بانفوذ زیادی در سطح دنیا به کشاورزی اشتغال دارند و از این راه به ثروت زیادی دست یافته اند که در ادامه چند مورد از ثروتمندترین و مشهورترین کشاورزان جهان را معرفی می نماییم.
لئو هانیوان: (Liu Hanyuan) دارایی خالص مالک گروه Tongwei، 15.3 میلیارد دلار برآورد شده است. شرکت وی جز بزرگ ترین تولیدکنندگان خوراک آبزیان در جهان است. لئو هانیوان چینی کار خودرا بعنوان کارمند دولت آغاز نموده بود؛ اما به سبب علاقه به کشاورزی، شغل خودرا رها کرد و بعنوان یک کارآفرین به تجارت غذای ماهی روی آورد و پس ازآن، گروه او همچنان درحال رشد بوده است.
لئو یونگهاو: (Liu Yonghao) یکی از ثروتمندترین افراد چین با ثروتی حدود ۸.۲ میلیارد دلار است. در سال ۱۹۸۲ به همراه سه برادرش تجارت شخصی خودرا با راه اندازی یک مزرعه کوچک مرغ و بلدرچین شروع کردند و کار خودرا با ایجاد یک شبکه فروش خوراک دام توسعه دادند. در سال ۱۹۹۲، یکی از بزرگ ترین شبکه های تامین خوراک دام و یکی از بزرگ ترین مجامع غیردولتی در کشور چین Hope Group بود. این برادران در سال ۱۹۹۶ از یکدیگر مستقل. شرکت لئو یونگهاو با نام New Hope حالا یکی از بزرگ ترین شرکت های کشاورزی در چین است. نکته قابل ذکر آنست که سه برادر دیگر آقای لئو یونگهاو نیز هرکدام جزو غول های کشاورزی در کشور چین هستند.
استوارت و لیندا رزنیک: (Stewart and Lynda Resnick) ثروت خانواده رزنیک حدود ۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است. این خانواده دارای ۶۴۰۰۰ هکتار مزرعه پسته و بادام در کالیفرنیاس ایالات متحده هستند. آنها در اواخر دهه ۱۹۷۰ و بعد از ازدواج، تجارت کشاورزی خودرا شروع کردند. آنها در مناطق وسیعی از مزارع در دره مرکزی کالیفرنیا سرمایه گذاری کردند.
هری استین: (Harry Stine) ارزش تخمینی ثروت این میلیاردر آمریکایی حدود ۶.۳ میلیارد دلار است. وی تجارت خودرا از دهه ۱۹۶۰ با تولید بذر شروع کرد. شرکت هری با نام تجاری Stine Seed بزرگ ترین شرکت خصوصی بذر در جهان است که تعدادی از قوی ترین دانه های سویا را تولید می کند.
گوستاو مگنار ویتزو: (Gustav Magnar Witzoe) این میلیاردر نروژی برای تداوم تجارت خانوادگی خود درزمینه ی پرورش ماهی، با به کاربردن فناوری و نوآوری به پیشرفت های زیادی دست یافت. شرکت او Salmar ASA یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان ماهی قزل آلا در جهان است. این شرکت با تکنیک های جدید کشاورزی و استراتژی های تجاری ویتزو به کیفیت بهتر و سودهای بالاتر در این تجارت دست یافته است. دارایی خالص وی در سال ۲۰۲۱ حدود ۴.۲ میلیارد دلار برآورد شده است.
بلیرو مگی: (Blairo Maggi) او پسر آندره مگی است، کسی که مؤسس گروه Andre Megi و بزرگ ترین تولیدکننده خصوصی دانه سویا در جهان است، بلیرو مگی مالک بیش از ۱۶ درصد از این گروه است. گروه Andre Megi فروش ۳ میلیارد دلاری خودرا در سال ۲۰۱۲ اعلام نمود و این موجب شد بلیرو مگی در لیست ثروتمندترین مردان جهان قرار گیرد. وی در سال ۲۰۰۲ فرماندار ایالت ماتو گروسو در برزیل شد.
تونی و رون پریچ: (Tony & Ron Perich) این میلیاردها یک مزرعه لبنیات با ۲۵ گاو شیری را در استرالیا از والدین خود به ارث بردند. امروزه این مزرعه ۱۱۰۰۰ هکتاری دارای بیش از ۲۰۰۰ گاو است. دارایی خالص این دو برادر حدود ۱.۷۵ میلیارد دلار برآورد شده است.
کالین و دیل آرمر: (Colin and Dale Armer) خانواده آرمر به لطف مزرعه لبنی بسیار موفق خود، در فهرست افراد ثروتمند در نیوزلند قرار گرفتند. آنها مالک Dairy Holdings، بزرگ ترین گروه تولیدکننده محصولات لبنی در نیوزلند به ارزش تقریبی ۵۳۵ میلیون دلار هستند. کالین و دیل آرمر تجارت خودرا بصورت یک مزرعه لبنیات خانوادگی در دهه ۱۹۹۰ شروع کردند و الان مالک ۵۸ مزرعه تولید لبنیات هستند.
هاوارد بافت: (Howard Buffett) در حوزه های مختلف از تجارت و سیاست گرفته تا کشاورزی فعالیت می کند. او پسر دوم میلیاردر معروف آمریکایی وارن بافت است. وی پس از ترک تحصیل تصمیم گرفت که تولیدکننده ذرت و سویا شود. دارایی خالص وی حدود ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. حالا هاوارد به همراه پسرش یک مزرعه بزرگ خانوادگی در ایلینوی و چندین مزرعه در نبراسکا را مدیریت می کنند؛ همین طور مدیریت سه مزرعه تحقیقاتی در آریزونا، ایلینوی و آفریقای جنوبی را نیز بر عهده دارد.
سیاستمداران کشاورز در آمریکا
بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان بین المللی نیز قبل و پس از دوران سیاسی خود به کار کشاورزی اشتغال داشته یا مشغول شده اند. بعنوان نمونه در ایالات متحده، خیلی از رؤسای جمهور به کار کشاورزی که اغلب پیشه خانوادگی آنها بوده است، اشتغال داشته اند که می توان به آبراهام لینکلن، تئودور روزولت، هری اس ترومن، لیندون بی جانسون، جیمی کارتر، بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش اشاره نمود.
آبراهام لینکلن: (Abraham Lincoln) در مزرعه ای در کنتاکی به دنیا آمده بود. بعدازآن وی به همراه خانواده در مزرعه ای دیگر به مساحت ۱۶۰ هکتار در ایندیانا مستقر شدند. در سال ۱۸۵۹، لینکلن در سخنرانی خود در انجمن کشاورزی ایالت ویسکانسین، در مورد کشاورزی اظهار داشت: «هیچ شغل دیگری به اندازه کشاورزی زمینه ای برای ترکیب سودآور و خوشایند کار با اندیشه پرورش یافته باز نمی کند.»
تئودور روزولت: (Theodore Roosevelt) وی به دامداری مشغول بود و ابتدا ۱۴۰۰۰ دلار بر روی یک گله گاو سرمایه گذاری کرد، سپس دامداری خودرا گسترش داد و ۲۶۰۰۰ دلار بر روی گله ای دیگر در مزرعه جدید خود سرمایه گذاری نمود.
هری اس. ترومن: (Harry S. Truman) در مزرعه ۶۰۰ هکتاری پدرش در میسوری بزرگ شد و بعد از مرگ پدرش در سال ۱۹۱۴ مسئولیت کامل مزرعه خانوادگی را بر عهده گرفت.
لیندون بی جانسون: (Lyndon B. Johnson) در مزرعه خود متولد و در سال ۱۹۷۳ در همان مکان به خاک سپرده شد. وی در زمان حیات ۲۴۵۰ هکتار به اراضی خود افزود و حدود ۴۰۰ رأس گاو هرفورد را پرورش داد.
جیمی کارتر: (Jimmy Carter) احتمالاً مشهورترین رییس جمهور آمریکاست که کشاورزی کرده است. کارتر در مزرعه بادام زمینی والدینش در دشت جورجیا بزرگ شد. او حتی در دوران دبیرستان قسمتی از برنامه "کشاورزان آینده آمریکا" بود. بعد از مرگ پدرش در سال ۱۹۵۳، کارتر مسئولیت مزرعه را بر عهده گرفت و توانست مزرعه را رونق دهد. وی در مبارزات فرمانداری ۱۹۷۰ بعنوان یک کشاورز ثروتمند بادام زمینی شناخته شد.
جورج دبلیو بوش: (George W. Bush) در سال ۱۹۹۹ مزرعه Prairie Chapel Ranch را در منطقه مک کلین تگزاس به قیمت ۱.۳ میلیون دلار خریداری نمود. وی اکنون در مزرعه خود مشغول دامداری است.
از دیگر خانواده های کشاورز در آمریکا دالریمپل ها هستند. جک دالریمپل (Jack Dalrymple)، فرماندار سابق ایالت داکوتای شمالی، به حرفه کشاورزی مشغول بود. پدربزرگ وی به انتخاب نشریه وال استریت عنوان کشاورز برتر را دریافت کرده بود و یکی از مشهورترین کشاورزان داکوتای شمالی بود. جک دالریمپل در سال ۱۹۸۳ بعنوان کشاورز برجسته و جوان آمریکا برگزیده شد. وی در تاریخ ۲۰ آگوست ۲۰۲۱ «مجتمع تحقیقات کشاورزی جک دالریمپل» را با سرمایه ی دولتی و خصوصی به ارزش ۳۳.۵ میلیون دلار در دانشگاه داکوتای شمالی افتتاح نمود. وی در مراسم افتتاحیه این مجتمع تحقیقاتی اظهار داشت: «من واقعاً مفتخرم که این مجموعه ی کشاورزی خارق العاده نام من را حمل می کند. تحقیقات کشاورزی بعنوان یک سرمایه گذاری برای آینده ایالت و منطقه ما است. در حقیقت، این امر بطور مثبت به همه بشریت کمک می نماید.»
این افراد تنها نمونه ای از سیاستمداران و ثروتمندان کشاورز در دنیا هستند که نشان دادند کشاورزی راهکاری مؤثر و قدیمی برای ثروت آفرینی و خلق ارزش اقتصادی حتی در جوامع پیشرفته فعلی بوده و هست. تمامی کشورها به اهمیت و تأثیرگذاری بخش کشاورزی بر رشد و توسعه خود اذعان دارند؛ بااین حال جای تعجب است که تعدادی از مسئولین در کشور ما که سابقه بالایی در بخش کشاورزی دارند، به این مساله اعتقادی ندارند. بدین سبب ریشه خیلی از ناکامی ها و توسعه کمتر از ظرفیت بخش کشاورزی ایران را باید در چنین تفکرات غلط و نگاه های عام و خاصی که کشاورزی را مؤثر و ثروت آفرین نمی دانند، جستجو نمود.


منبع:

1400/07/13
23:26:51
5.0 / 5
686
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم