اخطار سازمان حفظ نباتات درباره افزایش آفت شب پره در کشت مجدد برنج

اخطار سازمان حفظ نباتات درباره افزایش آفت شب پره در کشت مجدد برنج

سازمان حفظ نباتات کشور نسبت به افزایش جمعیت شب پره در کشت مجدد برنج اخطار داد و بر مبارزه کشاورزان با این آفت تاکید نمود.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور از افزایش جمعیت آفت شب پره در بعضی از مزارع استان مازندران که کشت مجدد برنج داشتند اطلاع داد و اظهار داشت: این آفت به سطحی کمتر از ۲۰ هکتار تابحال خسارت وارد کرده است.
اکبر آهنگران، کل سطح کشت مجدد برنج در استان مازندران را ۹۰ هزار هکتار عنوان نمود.
وی اضافه کرد: در مزارعی که کشاورزان مبادرت به مبارزه با آفت شب پره کرده اند، مشکلی نداشتیم، اما مزارعی که مبارزه نکرده اند گرفتار خسارت شدند.
آهنگران عنوان کرد: امسال با عنایت به پایش های شبکه مراقبت حفظ نباتات در طول فصل داشت، در کشت مجدد برنج در حومه ساری و جویبار، جمعیت این آفت خیلی بالا ارزیابی شده است.
وی در عین حال اظهار داشت: سازمان حفظ نباتات کشور طی اطلاعیه هایی، سفارش های لازم را برای مبارزه با شب پره به کشاورزان عرضه کرده است.
مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: در سالهای اخیر که سطح کشت مجدد برنج در استان مازندران افزایش پیدا کرده، علاوه بر کرم ساقه خوار برنج، شب پره تک نقطه ای هم جمعیت خیلی بالایی پیدا کرده است. وی عنوان کرد: شب پره تک نقطه ای برنج در ایران آفتی درجه ۲ است و در کشت اول برنج و در اکثر استان هایی که فقط یک نوبت کشت برنج دارند، مشکل خاصی ایجاد نمی نماید.


منبع:

1400/07/29
14:40:43
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گل چرم