افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات در راه است؟

افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات در راه است؟

به گزارش گل چرم عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید تصمیم گیران بیشتر از آنکه خویش را به اعداد و ارقام درگیر کنند، باید در عرصه عمل به سراغ مرتفع ساختن مشکلات داخلی در راه توسعه صادرات حرکت کنند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، معاون سازمان توسعه تجارت هفته قبل اعلام نمود که این سازمان برنامه ریزی کرده، صادرات غیر نفتی کشور در شش ماهه دوم سالجاری، پنج میلیارد دلار افزایش پیدا کند.
این افزایش جدا از جبران آمارها بعد از کاهش محدودیت های کرونایی خواهد بود و بخش مهمی از آن بر روی بازار کشورهای همسایه متمرکز شده است.
بررسی ها نشان داده است که ایران از آغاز سالجاری با رشد قابل توجه صادرات غیرنفتی روبرو شده، هرچند بخشی از این افزایش تحت تأثیر کاهش محدودیت های کرونایی و آمار پایینی است که در سال ۱۳۹۹ به ثبت رسید. با این وجود افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات می تواند جهشی جدید در این عرصه به ثبت برساند.
عباس آرگون – عضو اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، درباره میزان امکان پذیر بودن طرح سازمان توسعه تجارت برای افزایش صادرات غیرنفتی، بیان نمود: ما برای تحلیل این موضوع، باید میان دو محور مهم تفکیک قائل شویم. در ظرفیت های بالقوه، ایران نه تنها پنج میلیارد دلار که امکان افزایش خیلی بیشتر از این عدد را هم در اختیار دارد. در دوره قبل از تحریم های اخیر، صادرات غیرنفتی ایران به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده بود و امکان تکرار این عملکرد و افزایش آن وجود دارد.
وی افزود: در عرصه عمل اما ما برای برنامه ریزی در این عرصه باید هم مشکلات بین المللی و هم مشکلات داخلی را رصد نماییم. تحریم ها به هر حال بر تجارت ایران تأثیر منفی قابل توجهی داشته اند و چه در افزایش هزینه ها و چه در دسترسی به بازارهای بین المللی مشکل آفرین شده اند. اگر به این محدودیت ها، مشکلات در ارتباط با اف ای تی اف و کرونا را هم اضافه نماییم می بینیم که صادرکنندگان ایرانی در سالهای گذشته با چه مشکلاتی مواجه بوده اند.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات صادرکنندگان به تحریم های داخلی باز می گردد، توضیح داد: تصمیمات یک شبه و بدون تحقیق، تغییر مکرر سیاست های ارزی، عدم پشتیبانی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان، طرح هایی دلسرد کننده مانند جرم انگاری صادرکنندگان و خیلی از دیگر مشکلات ساختاری در حکم تحریم های داخلی عمل می کنند که خود نقشی مهم در پایین آمدن آمارهای صادراتی کشور دارند.
آرگون با اشاره به اینکه تصمیم گیران دولتی باید به جای تمرکز بر اعداد، شرایط برای حل مشکلات داخلی در راه صادرات فراهم نمایند، تصریح کرد: اگر محدودیت های بین المللی کاهش پیدا کند و مشکلاتی که در تمام این سال ها در داخل وجود داشته، برطرف شوند، نه تنها پنج میلیارد که امکان افزایش بیشتر از این عدد هم وجود دارد اما در غیر این صورت چنین برنامه هایی جز ایجاد یک فشار جدید و دست نیافتن به آن، نتیجه دیگری در بر ندارد.
منبع:

1400/07/30
12:05:09
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم