رییس سازمان توسعه تجارت:

صادرات غیرنفتی ایران دو برابر می شود

صادرات غیرنفتی ایران دو برابر می شود

گل چرم: رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید برای بنگاه های کوچکی که امکان حضور مستقیم در بازارهای جهانی را ندارند، با محوریت اتاق تعاون باید در این حوزه فعال شوند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک در نشست با فعالان اقتصادی عضو اتاق تعاون اظهار نمود: کنسرسیوم های صادراتی و زنجیره تامین حوزه های مهمی هستند که اتاق تعاون می تواند دراین زمینه کمک های شایانی انجام دهد، چونکه تولیدکننده خرد نمی تواند در بازارهای جهانی وارد شود بلکه باید نهادهایی مانند اتاق تعاون نقش واسط را داشته باشند.
معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اهمیت زنجیره سازی بین المللی افزود: لازم است نقشه راهی در زمینه صادرات در کشور تهیه شود تا بدانیم که چه نهادهایی را باید به کار بگیریم و همین طور از چه نهادها و بخش هایی باید استفاده نمائیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
پیمان پاک افزود: هدف گذاری کمی در زمینه صادرات صورت گرفته تا بتوانیم طی چهار سال آینده افزایش دو برابری در صادرات غیر نفتی داشته باشیم، اما از مهم ترین فاکتورها در این راستا دیپلماسی مناسب و اصلاح تراز تجاری کشور است.
وی اظهار داشت: کشورهای هدف صادراتی به دو قسمت اولویت اول و اولویت دوم تقسیم شده که اولویت اول ۲۳ کشور شامل کشورهای همسایه، چین، هند، روسیه، کنیا و مالزی بوده و اولویت دوم نیز شامل بقیه کشورها است که می توانیم ۱۰۰ میلیارد دلار از بازار کشورهای همسایه را به خود اختصاص دهیم، در مورد هند نیز ۲۸ میلیارد دلار ظرفیت صادراتی به بازار ۱۲۰۰ میلیارد دلاری این کشور داریم. در صورت اجرائی شدن پیمان تجارت آزاد با اوراسیا در کوتاه مدت ۱۰ میلیارد دلار ظرفیت صادراتی برای ما ایجاد می شود که باید به بهترین شکل از آن بهره برد.
پیمان پاک اضافه کرد: ما نیاز به کالاهایی داریم که پایداری، کیفیت و نظام قیمت گذاری مناسب داشته باشند؛ این که بازار ایجاد شود اما بازار برای صادرات نداشته باشیم یک ضد ارزش است. در دیگر کشورها قیمت ها از قوانین خاصی پیروی می کند اما در ایران شاهدیم که هر روز قیمت ها جا به جا می شوند. رویکرد ما این است که تجارت را با تعرفه ترجیحی و مکمل انجام دهیم که به صادرات کمک نماید همین طور در زمینه لجستیک نیز می توانیم یارانه هایی اختصاص دهیم تا خطوط بین دو کشور برقرار شود.
پیمان پاک با اشاره به تعریف ۱۴ پروژه زیرساختی برای توسعه و تسهیل صادرات غیرنفتی افزود: باتوجه به ضعف زیرساختهای لجستیکی در کشورهای CIS مجوز واردات شناور رورو برای بخش غیردولتی صادر شده و انتظار می رود بخش تعاون دراین زمینه حضور جدی داشته باشد.

منبع:

1400/08/04
22:15:32
5.0 / 5
553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گل چرم