مصوبه خرید حمایتی دام روستایی مشکلات بسیاری دارد

مصوبه خرید حمایتی دام روستایی مشکلات بسیاری دارد

به گزارش گل چرم مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور با انتقاد از این که در تصمیم گیری های کلان در صنعت دامپروری فرآیندهای تولید در یک قالب دیده نمی شوند، اظهار داشت: چرا باید قیمت خرید حمایتی دام عشایر و روستایی اینقدر متفاوت و در دو مصوبه جداگانه باشد؟ چه فرقی بین دامداران روستایی و عشایر وجود دارد؟


افشین صدردادرس در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا مصوبه خرید حمایتی دام روستاییان می تواند چاره مناسبی برای برون رفت دامداران از مشکلات پیش روی این بخش باشد یا خیر؟ اظهار داشت: این مصوبه دارای مشکلات بسیاری است. مثلاً این که قیمت خرید حمایتی دام روستایی تعیین شده ولی هیچ صحبتی از اصلاح قیمت خرید دام عشایری به میان نیامده است.
وی افزود: بر مبنای مصوبات قبلی قرار بود دام عشایر با قیمت ۴۵ هزار تومان توسط دولت خریداری شود. در این مصوبه جدید قیمت دام روستایی ۶۲ هزار تومان تعیین شده است. چرا باید قیمت خرید حمایتی دام عشایر و روستایی اینقدر متفاوت و در دو مصوبه جداگانه باشد؟ چه فرقی بین دامداران روستایی و عشایر وجود دارد؟
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک افزود: یونجه کیلویی ۵۰۰۰ تومان و جو کیلویی ۷۰۰۰ تومان برای همه دامداران یکسان است. چرا به هنگام تصمیم گیری های کلان در این بخش همه فرایند تولید کشور در یک قالب دیده نمی شود؟
وی ضمن اشاره به تبصره های ذکر شده در مصوبه خرید حمایتی دام روستایی، اظهار داشت: گفته شده شرکت پشتیبانی امور دام مجاز است برای ۲۰ درصد قیمت خرید به صورت تأمین نهاده دامی اقدام نماید. سوال اینجاست که وقتی امکان تأمین نهاده وجود ندارد چرا چنین تبصره ای اضافه می شود؟ اگر از ۶۲ هزار تومان ۲۰ درصد کم شود یعنی ۱۲هزار و۴۰۰تومان از قیمت خرید حمایتی کم می شود و این در حالیست که مشخص نیست دولت بتواند برای دامداران نهاده تأمین کند و این ۱۲هزار تومان را به آنها بازگردانند.
دادرس در ادامه اظهار داشت: در این مصوبه آمده که نسبت به خرید دام زنده در چارچوب تولید قراردادی اقدام گردد. تولید در چارچوب قرارداد اقدام بسیار خوبی است و شرکت پشتیبانی امور دام بایستی برای آینده این طرح را در دستور کار خود قرار دهد. ولی هم اکنون تکلیف دام های انباشت شده دامداران چه می شود؟
وی با اشاره به اینکه به شرکت پشتیبانی امور دام یک هفته فرصت داده شده که دستورالعمل روش اجرای این مصوبه را در شورای قیمت گذاری عرضه نماید، اظهار داشت: این مصوبه ۸ آبان ابلاغ گردیده ولی هنوز دستورالعمل اجرایی آن مشخص نشده است. باید منتظر ماند تا دقیقا جزئیات اجرایی آن مشخص شود.
مصوبه آزادی سازی صادرات دام زنده غیرمولد به کجا رسید؟
این فعال بخش خصوصی در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: ۲۰ روز طول کشید تا دستورالعمل اجرایی مصوبه آزادسازی صادرات دام زنده غیرمولد تعیین شود. در این دستورالعمل صادرات ۳۰۰ هزار راس به تعاونی های عشایری دامداران متحرک تعلق گرفته است که طی ۳ مرحله صورت گیرد.
وی افزود: همینطور گفته شده پرداخت وجه به دامدار به صورت علی الحساب صورت گیرد. یعنی دامدار بخشی از پولش را به صورت علی الحساب بر اساس قیمت شورای قیمت گذاری دریافت کند و بخش دیگر را پس از تکمیل فرایند صادرات بگیرد. اما این مورد امکانپذیر نیست چون امکان دارد در فرایند صادرات اتفاقات از پیش تعیین نشده ای رخ دهد و این مورد نباید به گردن دامدار بیفتد.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک در انتها اظهار داشت: کسانی که این دستورالعمل ها را تنظیم می کنند هیچ آگاهی از فرایند خرید دام و صادرات ندارند. فرایند صادرات پیچیده و زمانبر بوده و احتیاج به دستورالعمل های شفاف و مشخص دارد.




منبع:

1400/08/15
11:52:56
5.0 / 5
571
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گل چرم