مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران اعلام كرد

تامین شکر تا خرداد سال آینده

تامین شکر تا خرداد سال آینده

گل چرم: مدیرعامل شرکت تجاری دولتی ایران ضمن اعلام تامین گندم مورد نیاز کشور از اردیبهشت ماه، تامین شکر تا خردادماه سال آینده، افزایش واردات برنج و کاهش واردات شکر در امسال، به حذف ارز 4200 تومانی و این که تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده است، اشاره نمود


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، یزدان سیف در نشست خبری که بامداد امروز بصورت مجازی انجام شد با اشاره به اینکه وظیفه شرکت تجاری دولتی ایران تامین و تکمیل زنجیره عرضه کالاهای اساسی چون گندم، روغن، برنج و شکر است، اظهار داشت: سال زراعی قبل به علت خشکسالی ۴ میلیون و ۵۳۴ هزار تن خرید تضمینی گندم انجام شد که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش داشته است.

گندم مورد نیاز کشور بطور کامل تامین شد
وی افزود: با برنامه ریزی های انجام شده تدارک برای تامین گندم مورد نیاز کشور از اردیبهشت ماه شروع و گندم مورد نیاز کشور بطور کامل تامین شده است. در این راستا بخش قابل توجهی از گندم های وارداتی ترخیص و وارد کشور شده اند و بخش دیگر نیز در کشتی ها منتظر ترخیص اند.
به گفته وی هم اکنون ۱۰ فروند کشتی درحال تخلیه گندم هستند و ۳۰ فروند نیز منتظر تخلیه اند و کمبودی در تامین گندم کشور وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت تجاری دولتی ایران با اشاره به اینکه برخی در تلاش هستند در تامین کالاهای اساسی برای مردم ایجاد نگرانی کنند، اظهار داشت: بصورت یکپارچه تلاش می نماییم که در رفتار مصرفی مصرف کنندگان هیچ تغییری ایجاد نشود و همانطور که مستحضرید با شیوع ویروس کرونا کشورهای دیگر گرفتار کمبود کالاهای اساسی شدند ولی در کشور ما این اتفاق نیوفتاد.
وی در ادامه اظهار داشت: یکی از کالاهای اساسی که تولید آن در کشور حدود ۸۰ سال قدمت دارد، شکر است. سیاست های اخیر وزارت جهاد کشاورزی این است که ضمن افزایش تولید، قسمتی از شکر مورد نیاز کشور به علت خشکسالی و شرایط آبی از محل کشت پاییزه صورت گیرد. برمبنای آمارهای انتشار یافته میزان چغندرقند کشت پاییزه که به کارخانجات تحویل داده شده ۵۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است که این عدد در کشت بهاره به حدود ۱۱درصد رسیده است.

تا خردادماه سال آینده هیچ کمبودی در تامین شکر نخواهیم داشت
سیف با اشاره به این که امسال یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن تولید شکر از محل چغندرقند و نیشکر خواهد بود، اضافه کرد: پیش بینی می نماییم تا خرداد سال آینده هیچ مشکلی در تامین شکر نداشته باشیم. از شروع سال تا حالا نیز ۸۱۹ هزار تن شکر وارد کشور شده است.
وی در ادامه اشاره کرد: در ۷ ماهه ابتدای سال ۲۱۰ هزار تن برنج مورد نیاز مردم تامین شد. که ۱۵۰ هزار تن آن در دوره ممنوعیت واردات برنج بود. این عدد نسبت به سال قبل ۷ درصد رشد داشته است. همین طور ۴۳۷هزار تن شکر از محل ذخایر راهبردی و ۷۰۵ هزار تن انواع روغن خام برای کارخانجات تامین شده است.


افزایش واردات برنج و کاهش واردات شکر
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به آمار واردات هفت ماهه چهار کالای اساسی برنج، روغن، شکر و گندم اشاره نمود و اظهار داشت: از شروع سال تا حالا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم وارد بنادر کشور شده که از این مقدار سه میلیون تن از بنادر ترخیص شده است. میزان واردات روغن خوراکی نیز در طول این مدت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود که جهت تامین نیاز بازار و ذخایر راهبردی استفاده شد. ۷۳۷ هزارتن واردات برنج داشتیم که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۷ درصد رشد داشته است. همین طور شکر خام نیز به میزان ۸۱۹ هزار تن وارد کشور شد که میزان واردات آن نسبت به زمان مشابه سال قبل با کاهش ۵ درصدی همراه بود، برای اینکه تولیدات شکر در کشور افزایش پیدا کرده است.

برخی از خبرهای گرانی برنج جهت دار است
سیف در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به چرایی افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی اظهار داشت: برنج داخلی در اختیار کشاورزان است و باتوجه به هزینه های تولید و متناسب با عرضه و تقاضا وارد بازار می شود. برنج خارجی نیز با ارز نیمایی وارد می شود. ولی در این راستا دولت تلاش نموده است با عرضه برنج وارداتی از ذخایر راهبردی قیمت برنج خارجی را در بازار کنترل کند.
وی افزود: تعدادی از خبرهایی که به گرانی برنج دامن می زند از جانب کسانی است که از افزایش قیمت برنج در بازار سود می برند و می توان اظهار داشت که این خبرها جهت دار است. باتوجه به آمار واردات و بررسی های میدانی قیمت برنج امروز نسبت به زمان مشابه سال قبل بسیار کمتر از نرخ تورم رشد کرده است. بدین سبب بهتر است مردم خودشان قیمت ها را در سطح بازار ببینند.
مدیرعامل شرکت تجاری دولتی افزود: هم اکنون قیمت برنج تایلندی تنظیم بازاری کیلویی ۱۲۵۰۰ تومان، برنج هندی تنظیم بازار ۱۷، ۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی تنظیم بازار نیز ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان است. ذخایر راهبردی کشور در بهترین شرایط خود قرار دارد و اجازه داده نمی گردد که قیمت برنج وارداتی از قیمت های متعادل بالاتر رود.

تبادل کالا در قالب ارزهای محلی
وی در پاسخ به این پرسش که تهاتر نفت ایران با برنج پاکستان به چه صورت خواهد بود؟ اظهار داشت: تهاتر کالا یا تبادل کالا در قالب ارزهای محلی قبلا هم با کشورهای مختلف انجام می شد. بتازگی اما پاکستان این مساله را مطرح کرده است. قبل از این در مقابل صادرات برق به پاکستان واردات برنج داشتیم. در این خصوص نیز باید بررسی های لازم صورت گیرد.
وی همین طور به موضوع کشت قراردادی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از برنامه های وزیر جهاد کشاورزی توسعه زنجیره های کشاورزی تا انتهای زنجیره و کشت قراردادی است. امروزه با اتفاقاتی که در کشت قراردادی رخ می دهد قسمتی از گندم مورد نیاز صنف و صنعت تامین می شود. در این راستا بصورت پایلوت استانهای خوزستان، گلستان، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان برای کشت قراردادی انتخاب و دستورالعمل این کشت نیز ابلاغ گردیده است. کشاورزان نیز می توانند در این راستا با کارخانه ها عقد قرارداد کنند.

هنوز تصمیمی برای حذف ارز۴۲۰۰تومانی گرفته نشده
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که با حذف ارز ترجیحی چه تغییراتی در قیمت کالاهای اساسی همچون روغن و گندم رخ خواهد داد، اظهار داشت: در زمینه تغییر نرخ ارز هیچ تصمیمی تا به این لحظه گرفته نشده است هر آنچه که اتفاق افتاده فقط بررسی و مطالعه بوده است. از طرفی حذف ارز گندم به لحاظ ملاحظات حاکمیتی در این مطالعات نبوده و تغییری نخواهد کرد. مطالعات درباب تغییر ارز سایر اقلام انجام شده درحال بررسی و گزارشات کارشناسی است. ولی هیچکس تا به امروز نمی تواند بگوید که آیا این ارز حذف می شود و یا حذف آن چه زمانی اتفاق می افتد.
مدیرعامل شرکت تجاری دولتی در پاسخ به این که خیلی از واردکنندگان روغن معتقدند که بخش قابل توجهی از ارز وارداتی در اختیار شرکت تجاری دولتی است و بخش خصوصی سهمی از آن ندارد، گفت؟ شرکت تجاری دولتی مکلف است روغن مورد نیاز مردم را تامین کند و این از سیاستگذاری های دولت می باشد. ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز مربوط به کالاهای عمومی و متعلق به دولت می باشد. این شرکت بیش از ۸۰ درصد روغن کارخانجات را تامین می کند و این منطقی است که ارز واردات باید در اختیار شرکت تجاری دولتی باشد.
وی در ادامه در مورد واردات روغن پالم نیز اظهار داشت: بخش خصوصی تا حالا ۳۴۰ هزار تن روغن پالم وارد کرده است و هیچ کمبودی در این بخش وجود ندارد.

سرانه مصرف برنج در کشور حدود ۳۵کیلوگرم است
سیف در بخش دیگری از صحبت هایش به سرانه مصرف برنج، گندم، روغن و شکر اشاره نمود و اظهار داشت: سرانه مصرف برنج خانوار در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۵ کیلوگرم پیش بینی شده است که این سرانه در گندم ۱۶۹ کیلوگرم، در روغن و چربی ها ۲۱ کیلوگرم و در شکر نیز ۱۷ کیلوگرم است.

منبع:

1400/08/17
21:15:08
5.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم