جابجایی نزدیک به ۳۵میلیون اصله نهال میوه مجاز در فصل کاشت

جابجایی نزدیک به ۳۵میلیون اصله نهال میوه مجاز در فصل کاشت

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول اظهار داشت: سالانه حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون اصله نهال درختان میوه استاندارد، دارای گواهی بهداشت و شناسه دار در فصل کاشت در کشور جابجا می شود.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این مطلب اظهار داشت: هماهنگی هایی را با سازمان تعزیرات و بخش های انتظامی و قضایی برای محدود کردن جابجایی نهال های غیر مجاز و بی هویت در فصل کاشت انجام داده ایم.
عبدالرضا کاوند با بیان اینکه سالانه حجم قابل توجهی از نهال های غیر مجاز و غیر استاندارد در محیط های غیر مجاز خصوصی و عمومی تولید می شود، اضافه کرد: با عنایت به اینکه کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال اجازه ورود به این محیط ها برای نظارت و کنترل کیفیت بر تولید، نوع ارقام و شرایط کاشت را ندارند، ازاین رو سفارش می شود خریداران نهال از مراکز غیرمجاز، نهال مورد نیاز خویش را تهیه نکنند و فقط به نهالستان ها و جایگاه های مجاز رجوع کنند.
وی در همین حال از استقرار افراد سیار در مبادی ورودی و خروجی شهرستان ها برای فروش نهال های غیر مجاز و با قیمت پایین در سنوات اخیر ابراز نگرانی کرد و عنوان کرد: عرضه و کاشت نهال های غیر مجاز و بی هویت برای بخش باغداری کشور نتایج خطرناکی به همراه دارد و امکان دارد باعث انتشار آلودگی در سایر باغات مجاور شود.
کاوند درباره نهالستان های مجاز اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ نهالستان در بازه زمانی بهمن سال ۱۳۹۹ تا آبان ۱۴۰۰ بعد از بررسی شرایط و امکانات شان، موفق به دریافت مجوز تولید از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال شده اند.
وی افزود: امسال ۴۰۰ نهالستان مجاز تحت نظارت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال فعالیت می نمایند و نزدیک به ۳۰ میلیون نهال استاندارد در این نهالستان ها در گروههای مختلف هسته دار، دانه دار، ریزمیوه، گرمسیری و نیمه گرمسیری تولید می شود.
وی اذعان داشت: در این نهالستان های مجاز، نهال های شناسه دار، دارای گواهی سلامت و استاندار تحت نظارت ناظران موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و کمیته فنی نهال استان ها تولید می شود و اصالت رقم هم مورد تایید این موسسه بعنوان مرجع انحصاری صدور مجوز و کنترل و نظارت بر کیفیت اصالت و سلامت نهال است.
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان اینکه نهال های استاندارد به صورت شناسه دار عرضه می شود، خاطرنشان کرد: شناسه ها امکان دارد برای هر یک از نهال ها و یا روی دسته ای از نهال ها الصاق شود.
وی اضافه کرد: راه اندازی کنندگان باغ یا خریداران نهال در رفتن به نهالستان های دارای مجوز علاوه بر در خواست تاییدیه اصالت رقم و گواهی بهداشت باید گواهی استاندارد نهال را هم مطالبه کنند.
کاوند افزود: در گواهی استاندارد مشخصاتی همچون سن پیوندک، سن پایه، قطر و ارتفاع نهال و سلامت عمومی ارائه می شود.
وی در همین حال عوامل قرنطینه ای را بسیار مهم و خط قرمز جابجایی نهال ها در سرتاسر کشور عنوان نمود و اظهار داشت: نهال های دارای گواهی بهداشت، تحت نظارت و مورد تایید سازمان حفظ نباتات کشور و عاری از عوامل قرنطینه ای هستند.
کاوند اضافه کرد: خریداران و باغداران کشور هنگام خرید و جابجایی نهال بابد صد در صد اطمینان از عاری بود نهال از عوامل قرنطینه ای داشته باشند.
وی سفارش کرد که خریداران نهال پیش از خرید از کارشناسان و مروجان پهنه و یا از مراکز خدمات کشاورزی مشورت بگیرند.
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال از راه اندازی جایگاه های توزیع نهال مجاز در آستانه فصل جابجایی و کاشت در سرتاسر کشور امسال اطلاع داد و عنوان کرد: ناظران ما رجوع دوره ای برای نظارت بر این جایگاه ها خواهند داشت و متقاضیان می توانند برای خرید نهال به این جایگاه ها رجوع کنند.
وی درباره صادرات نهال درختان میوه هم اظهار داشت: ما در سنوات اخیر رکورد صادرات نهال میوه ای به میزان ۳.۵ میلیون اصله داشتیم که جزء گونه ها و ارقام بومی کشور نبودند، اما در عین حال در نهالستان های مجاز کشور ساخته شده اند. کاوند اضافه کرد: این نهال ها از محل گمرکات ایران به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان و ارمنستان شدند.


منبع:

1400/09/04
11:07:17
5.0 / 5
498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گل چرم