معاون وزیر جهادكشاورزی اعلام كرد

۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض فرسایش بادی و آبی

۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض فرسایش بادی و آبی

معاون وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: حدود ۷۰ میلیون از عرصه های کشور در معرض فرسایش آبی و حدود ۳۰ میلیون هم در معرض فرسایش بادی هستند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مسعود منصور در حاشیه جلسه کارگروه ملی مقابله با بیان زایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۷۵ به عضویت کنوانسیون مقابله با بیان زایی و کاهش اثرات خشکسالی درآمد و متعاقبا در سال ۱۳۸۹ هیات وزیران مصوبه ای را گذراند که در آنجا کارگروه ملی مقابله با بیان زایی و کاهش اثرات خشکسالی شکل گرفت و اعضای آن هم شامل نمایندگانی از دستگاههای مختلف و اثربخش، انجمن های علمی، سمن ها، اساتید، محققان و سایر دستگاه هایی که کارگروه لزوم می داند، شد.

وی افزود: مهم ترین رسالت کارگروه هم افزایی همکاری میان همه دستگاه ها برای پیشگیری از تخریب زمین، فرسایش و احیای مناطق بیابانی است.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیرداری کشور افزود: حدود دو سه سالی به علل مختلف این کارگروه تشکیل نشد. اما در شرایط جدید با استعلام از دستگاههای مختلف نمایندگان آنها برای حضور در کارگروه معرفی گشتند. رئیس جمهوری هم وزیر جهادکشاورزی را بعنوان رئیس این کارگروه منصوب نمود. بر مبنای مصوبه هیات وزیران سازمان جنگلها بعنوان دبیرخانه این کارگروه نقش خویش را انجام می دهد. همینطور مقرر است جلسات کارگروه به صورت منظم و مستمر برگزار گردد و امیدواریم مصوبات آن به شرایط کشور کمک نماید.

منصور در پاسخ به این سؤال که میزان فرسایش خاک در کشور چقدر است؟ اظهار داشت: بخشی از کشور که حدود ۷۰ میلیون هکتار است در معرض فرسایش آبی به وسیله سیلاب ها و رواناب ها است. حدود ۳۰ میلیون هکتار از عرصه کشور در معرض فرسایش بادی است که عدد کمی نیست. از این ۳۰ میلیون هکتار حدود ۱۳.۵ میلیون هکتار به صورت مستقیم متاثر از فرسایش بادی است و به علت اثر و نتایجی که بر روی زیرساخت ها و زیستگاه دارد بعنوان مناطق بحرانی قلمداد می شود.

وی افزود: این عرصه ها نسبت به سایر عرصه های موجود در کشور برای اقدامات اجرایی در اولویت هستند. البته بقیه عرصه ها هم به جهت اینکه به این شرایط گرفتار نشوند نیازمند اقدامات پیشگیرانه هستند.

منصور با اشاره به اینکه توانسته ایم در ۷.۵ میلیون هکتار از عرصه های ذکر شده اقدامات احیا و تثبیتی انجام دهیم، اظهار داشت: نکته حائز اهمیت این است که در مناطقی که اقدامات بیابان زدایی و تثبیتی همچون نهال کاری، بذرکاری، مدیریت رواناب و... انجام می شود میزان فرسایش بادی تا ۱۰۰ برابر کاسته می شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی در انتها اظهار داشت: ۳۵۰۰ کیلوگرم بر متر مربع در هر هکتار فرسایش بادی داریم. وقتی عملیات تثبتی انجام می شود این عدد به حدود ۳۵ کیلوگرم بر متر مربع می رسد که این مورد از اهمیت اقدامات بیان زدایی است.
1400/09/13
16:56:16
5.0 / 5
643
تگهای خبر: كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گل چرم