رئیس سازمان جنگل ها:

پایداری امنیت غذایی به خاک وابسته است

پایداری امنیت غذایی به خاک وابسته است

به گزارش گل چرم رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: خاک با اهمیت ترین بستر برای حفظ جنگلها و مراتع است و اراضی کشاورزی و پایداری امنیت غذایی به خاک وابسته است.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مسعود منصور در اولین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی که به ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، اضافه کرد: ارزیابی های جهانی بیان می کند که عدم توجه به آمایش و روش های مدیریت پایدار سرزمین منجر به نابودی طیف وسیعی از خاک ها شده است.
وی اشاره کرد: بر طبق برآورد کنوانسیون مقابله با بیابان زایی هم اکنون بیش از ۳۳ درصد خاک های زمین بر اثر فرسایش آبی، بادی، شوری زایی و آلودگی تخریب شده است و ۹۰ درصد اراضی حاصلخیز موجود جهان ممکنست تا سال ۲۰۵۰ میلادی با کاهش حاصلخیزی مواجه شود.
منصور با اشاره به اینکه امسال مراسم روز جهانی خاک با شعار "تاکید بر جلوگیری از شوری و افزایش راندمان خاک" برگزار می شود، اشاره کرد: در ایران سالانه ۳۰ میلیون هکتار از اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و از این مقدار ۱۳.۵ میلیون هکتار به لحاظ ایجاد خسارت به منابع زیست انسانی همچون اراضی کشاورزی، جزء کانون های بحرانی فرسایش بادی شناخته می شوند.
وی اجرای اقدامات آبخیزداری و بیابان زدایی را از با اهمیت ترین رویکرد های سازمان جنگلها برای جلوگیری از فرسایش خاک برشمرد و تصریح کرد: ۷.۵ میلیون هکتار از مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی با بذرکاری، ایجاد بادشکن و مدیریت روان آب ها تثبیت شده است.
رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور از ایجاد دو میلیون هکتار جنگل های دست کاشت بیابانی در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: امسال ۵۲ هزار هکتار اقدامات بیابان زدایی در کشور انجام می شود.
وی اشاره کرد: امسال اقدامات مشارکتی مدیریت مناطق بیابانی با بهره بردن از ظرفیت سرمایه گذاری بخش غیردولتی و نقش آفرینی جوامع محلی در ۵۶ هزار هکتار پیش بینی شده است.
منصور در خاتمه اظهار داشت: نتایج تحقیقات به عمل آمده نشان میدهد که میزان دبی رسوبات بادی در عرصه های احیا شده مناطق بیابانی تا صد برابر کم شده و از ۳۵۰۰ کیلوگرم بر مترمربع در عرصه های احیا نشده حساس به فرسایش بادی به ۳۵ کیلوگرم بر مترمربع در مناطق احیا شده کاهش پیدا کرده است.


منبع:

1400/09/14
12:30:57
5.0 / 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم