دستور العمل پایش، پالایش و آلایش خاک تدوین می شود

دستور العمل پایش، پالایش و آلایش خاک تدوین می شود

گل چرم: رییس سازمان محیط زیست کشور از تدوین دستور العمل پایش، پالایش و آلایش خاک در سازمان محیط زیست آگاهی داد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور در مراسم روز جهانی خاک اظهار نمود: خاک یک گنجینه است و حدود یک چهارم از تنوع زیستی را در خود جای داده است و دوبرابر دیگر عناصر کره زمین که شامل زیست کره و هواکره می شود، در خود عامل ترسیب کربن است.
وی اضافه کرد: خاک منشا دارو، مصالح ساختمانی و محصولات کشاورزی است و بعنوان یکی از چهار ستون امنیت حیاتی کشورها شناخته شده که شامل امنیت غذایی هم می شود.
سلاجقه با اشاره به تصویب قانون خاک اشاره کرد: قانون خاک در خردادماه ۱۳۹۸ با ۲۶ ماده و ۱۴ تبصره ابلاغ گردید، البته این قانون هنوز ایراداتی دارد که درحال رفع شدن است.
وی افزود: با توجه به این که سالانه ۲.۵ میلیارد تن خاک در کشور در قالب جابجایی و انتقال درحال از دست رفتن است، اجرای قانون خاک از اهمیت بالایی برخوردارست.
معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه یکی از علل اصلی نابودی خاک، شور شدن آنست، اظهار داشت: در اراضی داخلی پمپاژ بالای آب سبب تخلیه سفره های زیرزمینی و شوری خاک شده و این در شرایطی است که دیاپیرها، گنبدهای نمکی، صفحه های نمکی و مارنی در کشور ما بسیار فعال می باشند و شرایط بصورت بالقوه برای شور شدن خاک وجود دارد.
وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست برای پایش، پالایش و آلایش خاک درحال تدوین دستور العمل است و اجرای این دستورالعمل مشارکت مردم، سمن ها و نهادهای مختلف را می طلبد.
سلاجقه با اشاره به خسارات جهانی فرسایش خاک عنوان کرد: سالانه ۲۸ میلیارد دلار، هزینه شور شدن خاک در دنیا است و یک میلیارد هکتار از اراضی دنیا به سمت شور شدن حرکت می کنند؛ در کشور ما هم روند شور شدن خاک بصورت درجا درحال اتفاق افتادن است یعنی همانجا که خاک تشکیل می شود، شور می شود و کارایی خودرا از دست می دهد.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به اینکه ارزش اقتصادی خاک در فرآیند تغییر اقلیم، ۵۰۰۰ دلار در هکتار در سال فرض می شود، اظهار داشت: این عدد در مراتع به ۷۰۰ دلار در هکتار در سال می رسد و درباره فیلترینگ و آلایندگی خاک این رقم به ۳۰۰ دلار در هکتار در سال خواهد رسید.
وی اضافه کرد: این ارقام قابل محاسبه است و سازمان حفاظت محیط زیست معتقد می باشد که قبل از استقرار صنایع و کارخانه ها و تغییر کاربری، باید ارزش خاک محاسبه شود.


منبع:

1400/09/14
22:35:21
5.0 / 5
609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم