رییس مركز تجارت الكترونیك خبر داد

کارمندان دیگر حق معامله با دولت ندارند

کارمندان دیگر حق معامله با دولت ندارند

گل چرم: رئیس مرکز تجارت الکترونیک می گوید با اجرای طرح جدید، کارمندان دولت دیگر اجازه ندارند در معامله ای با دولت وارد شوند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، علی رهبری در مراسم رونمایی از منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله کارمندان در معاملات دولتی اظهار نمود: از سال ها قبل یکی از مسائل مهم نظارتی که در اقتصاد ایران مطرح بوده، بحث مدیریت معاملات دولت می باشد. در این راستا برنامه ریزی شده معاملات دولت در بستر الکترونیک صورت گیرد تا امکان فساد در آنها به حداقل برسد.
وی با اعلان اینکه برنامه ریزی برای این مساله از دهه 80 و 90 شروع شده است، بیان کرد: برای جلوگیری از فساد قید شده که در هر معامله ای که دولت در آن بعنوان خریدار یا فروشنده حضور دارد، باید پروسه به شکل الکترونیک صورت گیرد. در همین راستا، سامانه ستاد (سامانه تدارکات الکترونیک دولت) کار خودرا آغاز نموده و قواعد را مشخص می کند.
رئیس مرکز تجارت الکترونیک درباره نحوه عملکرد سامانه ستاد توضیح داد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، همه معاملات مشمول باید در بستر ستاد انجام شوند. تا حالا بیش از 10 هزار دستگاه دولت در این سامانه ثبت نام کرده اند که از این تعداد بیش از 8850 دستگاه فعال می باشند. همین طور 296 هزار فعال بخش خصوصی در ستاد ثبت اطلاعات وجود دارد.
رهبری درباره جزئیات معاملات صورت گرفته در ستاد نیز اظهار داشت: از سال 91 تا دی ماه امسال، تعداد معاملات انجام شده در این بستر بیش از یک میلیون و 100 هزار فقره بوده است. البته بخش مهمی از این معاملات از سال 97 به بعد انجام شده است.
وی با اعلان اینکه در بستر ستاد، اجازه ورود کارمندان دولت به معاملات با دولت گرفته می شود، توضیح داد: این کارمندان شامل وزرا، نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در تمام رده ها می شود. با توجه به این که این افراد احتمال دستیابی به رانت و انجام تبانی را دارند طبق قانون نباید اجازه ورود به معامله را داشته باشند.
وی اشاره کرد: سامانه از حدود دو هفته قبل، اجازه ورود این افراد را به معامله با دولت مسدود کرده و دیگر امکان رخ دادن این اتفاق وجود ندارد. ما به دنبال آن هستیم که دریچه فساد را ببندیم. تا کنون سامانه از ورود 267 شخص حقیقی جلوگیری کرده و در آینده این نظارت ها تشدید نیز خواهد شد.
منبع:

1400/10/22
12:22:55
5.0 / 5
521
تگهای خبر: خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم