یك مقام مسئول اعلام كرد؛

مالچ پاشی زیستی در 150 هکتار عرصه های بیابانی تا آخر سال جاری

مالچ پاشی زیستی در 150 هکتار عرصه های بیابانی تا آخر سال جاری

به گزارش گل چرم معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام نمود: سال جاری ۱۵۰ هکتار از عرصه های بیابانی سیستان، خوزستان و کنار دریاچه ارومیه با هدف تثبیت شن و ماسه، مالچ پاشی زیستی می شود.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پرویز گرشاسبی در حاشیه اجرای عملیات مالچ پاشی زیستی در عرصه های بیابانی دشت هامون در سیستان اظهار داشت: به منظور پیشگیری از فرسایش بادی و تثبیت شن های روان در فاز نخست در سطح ۵۰ هکتار از عرصه های بیابانی دشت هامون، مالچ زیستی با پایه رسی پاشیده می شود.
وی اضافه کرد: بعد از مالچ پاشی زیستی با پایه رسی در سطح ۵۰ هکتار از عرصه های بیابانی دشت هامون و ارزیابی آن، این عملیات در سطوح بزرگتری در این منطقه و مناطق مشابه اجرا خواهد شد.
گرشاسبی، تقویت پوشش گیاهی در درازمدت، افزایش ماندگاری و کاهش هزینه را از مزیت های مالچ رسی عنوان نمود و عنوان کرد: در صورت مثبت بودن ارزیابی های ما از مالچ رسی و رفع پاره ای از مشکلات، انقلاب بزرگی در کشور و در خاورمیانه در زمینه تبیت شن های روان و پیشگیری از بیابان زایی اتفاق خواهد افتاد.
قیمت مالچ رسی یک دهم مالچ نفتی است
وی خاطرنشان کرد: قیمت مالچ رسی که با سفارش سازمان جنگلها و با همکاری دانشگاه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه شده، یک دهم مالچ نفتی است و مواد اولیه آن هم در کشور موجود است.
معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، هزینه هر هکتار مالچ پاشی نفتی را ۱۵۰ میلیون تومان عنوان نمود و اظهار داشت: این در حالی است هر هکتار مالچ پاشی رسی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه مالچ پاشی یکی از روش های مقابله با بیابان زایی است، اظهار داشت: در دهه های اخیر تلاش فراوانی انجام داده ایم تا مالچ های نفتی را به پایه های بهتر زیستی تبدیل نماییم و ازاین رو چند نوع مالچ زیستی را امتحان کردیم و در این میان مالچ زیستی با پایه رسی، کارایی نشان داده است.
گرشاسبی در همین حال افزود: یک نوع مالچ زیستی نانو هم در دشت بافق استان یزد در سطح زیر یک هکتار پاشیده شده که نتایج آن موفقیت آمیز بوده است، اما احتیاج به تکرار و ارزیابی بیشتری دارد.
وی اذعان داشت: مالچ زیستی نانو، وارداتی و ساخت کشور آلمان است.
گرشاسبی ضمن اشاره به و جود ۳۲ میلیون هکتار عرصه های بیابانی در ایران اظهار داشت: برای نیمی از این عرصه های بیابانی، ظرفیت استفاده از مالچ زیستی وجود دارد.
وی درباره ظرفیت مالچ پاشی رسی در دشت هامون در سیستان پیشبینی کرد: از ۸۵۰ هزار هکتار بیابان در این منطقه حدود ۱۵۰ هزار هکتار ظرفیت مالچ پاشی رسی دارد.


منبع:

1400/10/22
22:56:29
5.0 / 5
548
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم