جزئیات طرح تولید یک میلیون تن آبزیان در خوزستان

جزئیات طرح تولید یک میلیون تن آبزیان در خوزستان

خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به ظرفیت های شیلاتی در استان، جزئیات طرح تولید یک میلیون تن آبزیان در خوزستان را تشریح نمود.فتح الله ابوعلی در گفت و گو با ایسنا در تشریح جزئیات طرح تولید یک میلیون تن آبزیان در خوزستان اظهار نمود: باتوجه به ظرفیت های استان خوزستان و شرایط اقلیمی مناسب، امکان تحقق این طرح در استان وجود دارد؛ البته اجرای این طرح الزاماتی دارد و نیازمند مانع زدایی و پشتیبانی است.

وی با اشاره به اینکه این طرح بر طبق ظرفیت های استان تدوین شده است، اهداف این طرح را استفاده بهینه از ظرفیت آب های جاری، افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی، تولید محصولات دریا و ساحل محور بعنوان یکی از سیاست های کلان وزارت جهاد کشاورزی، ایجاد شغل پایدار و مولد، افزایش صادرات و ارزآوری، بهره مندی از آب های نامتعارف استان، جایگزینی آبزیان در سبد مصرف خانوار و کاهش استفاده از آب های شیرین برشمرد.

مقام سوم خوزستان در تولیدات شیلاتی و مقام اول در آبزی پروری

ابوعلی به جایگاه شیلات خوزستان در کشور اشاره و تصریح کرد: هم اکنون خوزستان با ۱۴۱ هزار تن تولیدات شیلاتی (معادل ۱۱ درصد تولیدات کشور) از مقام سوم کشوری برخوردار می باشد. مقام اول و دوم به علت دارا بودن ناوگان اقیانوسی و کارهای صید و صیادی در استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان، به این دو استان اختصاص یافته است و به عبارتی ۵۰ درصد تولیدات کشور برابر یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن به این دو استان متعلق می باشد.

وی اضافه کرد: خوزستان در حوزه آبزی پروری با ۸۹ هزار تن تولید رتبه نخست کشوری را دارد. همین طور ۳۳ درصد کل ماهیان گرمابی کشور در خوزستان تولید می شود.

ابوعلی مجتمع های پرورش ماهی را شاخص بسیار خوبی برای تولید آبزیان دانست و اظهار داشت: مجتمع بزرگ پرورش ماهیان گرمابی آزادگان کارون درحال بهره برداری است و همین طور در صورت تخصیص اعتبار و حل مشکل برق رسانی فاز ۲ مجتمع پرورش ماهیان گرمابی شهید احمدیان خرمشهر، شاهد افزایش تولید در واحد سطح خواهیم بود.

مدیرکل شیلات خوزستان افزود: فاز اول مجتمع پرورش ماهیان سردابی شهدای اندیکا با تولید یک هزار و ۱۰۰ تن ماهی قزل آلا درحال بهره برداری است و فاز ۲ در صورت تخصیص اعتبار امسال و راه اندازی زیر ساخت ها آماده بهره برداری است و ظرفیت تولید به یک هزار و ۸۰۰ تن ماهی سردابی خواهد رسید.

وی اظهار نمود: همین طور مجتمع پرورش میگوی ۱۱۱۱ هکتاری سریم ماهور هندیجان، مجتمع پرورش متراکم ماهیان گرمابی دوپیران گتوند، مجتمع میگوی ۳۹۵ هکتاری هندیجان، تکمیل فاز دوم مجتمع پرورش ماهی آزادگان، فاز ۲ مجتمع پرورش ماهی شهید احمدیان خرمشهر، فاز ۳ مجتمع پرورش ماهی سردابی شهدای اندیکا و مجتمع ۴۵۰ هکتاری هندیجان از مجتمع های شیلاتی درحال راه اندازی در استان هستند.

ابوعلی اشاره کرد: ظرفیت های شیلاتی در شهرهای ساحلی هندیجان، شادگان، آبادان، خرمشهر و... شناسایی و راه اندازی پروژه های آبزی پروری در این مناطق برنامه ریزی شده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، سایر ظرفیت های بالقوه استان را طرح پرورش ماهی در قفس، در دریا، خوریات و پشت سدها عنوان نمود و اظهار داشت: امیدواریم اداره کل حفاظت محیط زیست موافقت لازم را در سایر خوریات خصوصاً در منطقه بندر امام خمینی (ره) نیز صادر کند.

قابلیت آبزی پروری در ۵۰۰ چاه صنعتی و ۳۸۰۰ چاه کشاورزی در خوزستان

وی اضافه کرد: همین طور کشت تلفیقی در مزارع کشاورزی در مجاورت استخرهای ذخیره آب و چاه های کشاورزی در شهرستان های بهبهان، شوشتر و دزفول عملیاتی شده است و امیدواریم این طرح در سطح ۳ هزار و ۸۰۰ چاه مجاز کشاورزی استفاده گردد و علاوه بر این ۵۰۰ چاه صنعتی در سطح استان نیز قابلیت کارهای آبزی پروری را دارند.

ابوعلی اظهار نمود: از دیگر پتانسیل های اساسی استان بهره مندی از آب مورد استفاده در اراضی کشت های دائمی شامل نیشکر، مرکبات و نخیلات است که سبب افزایش مواد آلی در واحد سطح و توسعه زراعت نیز خواهد شد که بصورت پایلوت در استان با موفقیت اجرائی شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان افزود: در سطح استان ۱۶۱هزار هکتار اراضی کشت های دائمی وجود دارد که در این طرح ۱۰ درصد این اراضی برای تولیدات آبزی پروری پیش بینی شده و هم اکنون کشت صنعت نیشکر نیز مبادرت به فعالیت آبزی پروری کرده است.

وی بیان کرد: در مناطق محروم شمال و شمال شرقی استان قابلیت رشد و توسعه ماهیان سردابی بدون هیچگونه محدودیتی امکانپذیر است و از طرف دیگر ۲۳۰ کیلومتر سواحل در استان خوزستان نیز تا حالا بلااستفاده مانده است.

ابوعلی اظهار داشت: در زمینه صید و صیادی، توسعه شیلات در کنار حفظ ذخایر آبزیان مدنظر است و معیشت جامعه بزرگ صیادی استان از دریا است و در این حوزه ۲ راه حل همچون توسعه آبزی پروری و تقویت حوزه صید و صیادی در قالب رهاسازی بچه ماهی، افزایش زیستگاه های مصنوعی و صید مسئولانه دنبال می شود.

۳ هزار و ۸۶۴ شناور بدون مجوز در مناطق ساحلی استان

مدیر کل شیلات خوزستان با اشاره به این که یک هزار و ۷۰۰ شناور مجاز در استان فعالیت دارند، بیان کرد: طی آخرین سرشماری، ۳ هزار و ۸۶۴ شناور بدون مجوز در مناطق ساحلی استان فعالیت می نمایند.

وی اظهار نمود: یک میلیون و ۸۹ هزار تن تولید نتایج بهره مندی از این ظرفیت های استان خواهد بود و ۵۰ درصد طرح در ۳ سال اول عملیاتی خواهد شد و در انتهای دوره ۷ ساله، اشتغال حدود ۲۰۰ هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه افزایش تولید در واحد سطح با توسعه مکانیزاسیون، تامین بچه ماهی، خوراک و استفاده از استخرهای متراکم نیز در این طرح لحاظ شده است، ملزومات طرح را انرژی پایدار، تامین نهاده های لازم، انتقال تکنولوژی و بیوتکنولوژی، زنجیره ارزش و کشاورزی قراردادی، همکاری و همراهی دستگاه های اجرائی در صدور مجوز، دیپلماسی تجاری و ارائه تسهیلات عنوان نمود.

مدیرکل شیلات خوزستان اشاره کرد: عمده منابع طرح غیردولتی خواهد بود و منابع دولتی فقط برای تکمیل پروژه های فعلی و تامین اعتبار برای مطالعات اولیه طرح ها پیش بینی شده است.

ابوعلی در آخر خواهان تشکیل کارگروه تخصصی این طرح به ریاست استاندار، خرید توافقی و تضمینی در زمینه شیلات، صدور مجوز پرورش گونه های جدید، جبران خسارت وارده به ذخایر آبزیان و بازسازی آنها به علت ورود آلاینده های صنعتی به رودخانه ها، خوریات و منابع آبی و جذب سرمایه گذار و تخصیص اعتبار جهت تکمیل پروژه ها، پشتیبانی از صنایع تبدیلی و الزام سازمان ها برای مصرف آبزیان در استان شد.
1400/11/12
12:48:43
5.0 / 5
618
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم