سه استاندارد ملی جدید در حوزه نانو تصویب گردید

سه استاندارد ملی جدید در حوزه نانو تصویب گردید

به گزارش گل چرم با تدوین سه استاندارد ملی جدید، استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو به ۱۳۹ استاندارد رسید.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در یکصد و یازدهمین و یکصد و دوازدهمین اجلاسیه کمیته نانو سه استاندارد ملی جدید تصویب گردید. این سه استاندارد ملی عبارت است از:
فناوری نانو – راهنمای کاربرد بیضی سنجی برای سنجش ضخامت فیلمهای نانومقیاس
این استاندارد، به پروتکل عملی برای بیضی سنجی به منظور سنجش ضخامت فیلمهای نانومقیاس می پردازد. این استاندارد هیچ یک از خصوصیت های بیضی سنج ها را شامل نمی گردد، اما پیشنهاداتی در مورد چگونگی کمینه کردن تغییرات داده برای بهبود تجدیدپذیری داده عرضه می کند.
برای تدوین این استاندارد ملی، بعنوان منبع از استاندارد بین المللی آی ای سی به شماره ۶۳۲۵۸ استفاده شد که در سال ۲۰۲۱ انتشار یافته است.
فناوری نانو – مشخصه یابی ساختاری گرافن – قسمت ۱: گرافن حاصل از پودرها و پراکنه ها
به نقل از ستاد نانو، این استاندارد، به تعیین توالی روش ها برای مشخصه یابی خواص ساختاری گرافن، گـرافن دو لایه و نانوصفحه های گرافن حاصل از پودرها و پراکنه های مایع می پردازد کـه بـه طور معمول بـا استفاده از گستره ای از فناوری های اندازه گیری بعد از جداسازی پرک های مجزا روی یک زیرلایه مشخص می شود.
ایـن خـواص شـامل تعداد لایه ها/ضخامت، اندازه جانبی پرک، سطح بی نظمی، هم تـرازی لایـه هـا و مسـاحت سـطح ویـژه آن اسـت. در این استاندارد پروتکلهای اندازه گیری، روند آماده سازی نمونه و تحلیل داده ها برای مشخصه یابی گرافن حاصل از پودرها و پراکنه ها عرضه می شود.
آنالیز اندازه ذرات – پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS)
این استاندارد روشی را برای کاربرد پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS) به منظور تخمین میانگین اندازه ذرات در مقیاس نانو تعیین می کند.
این روش در پراکنه های رقیق که اثرات برهمکنش و پراکندگی بین ذرات قابل بخشایش است، کاربرد دارد.
منبع:

1400/12/23
12:26:58
5.0 / 5
352
تگهای خبر: استاندارد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گل چرم