تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین_۱۱

دانش بنیان ها باید به حوزه مدیریت منابع آب ورود کنند

دانش بنیان ها باید به حوزه مدیریت منابع آب ورود کنند

به گزارش گل چرم عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به لزوم ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه مدیریت آب اظهار داشت: در ماه جاری شرکت های دانش بنیان ثبت شده در زمینه کشاورزی را دعوت و راه های همکاری با آنان را بررسی می نماییم.


احد آزادی خواه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تاکید رهبر انقلاب در نقش دانش بنیان ها در اقتصاد و کشاورزی کشور، اظهار داشت: در این راستا کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته که در چند حوزه کشاورزی اقدامات ویژه انجام دهد. وی اشاره کرد: در زمینه قانون گذاری نیز اگر نیاز به قانون جدیدی در زمینه کشاورزی بود، کمیسیون ورود جدی خواهد داشت. آزادی خواه افزود: در این راستا ما باید با وزارت جهاد کشاورزی تعامل اولیه ای داشته باشیم تا خلاءها شناسایی شود و آن بخش که به مجلس مربوط می شود ما ورود خواهیم کرد و بخشی هم که به دولت مربوط است باید دولتمردان ورود کنند و نقش نظارتی مجلس دراین زمینه تقویت شود. وی با اعلان اینکه در چند سال قبل در زمینه مدیریت منابع آب عملکرد ضعیفی داشتیم، اظهار داشت: بنا بر این بحث آبیاری و استفاده از منابع آب کشور مسأله ای بسیار مهم می باشد. آزادی خواه با اشاره به این که حداقل ۸۵ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، اضافه کرد: باتوجه به این مساله مهم لازم است که شرکت های دانش بینان در زمینه آب و مدیریت مصرف منابع آب ورود کنند. وی بحث آب مجازی را یکی از راهکارهای مدیریت مصرف منابع آب دانست و افزود: اگر ما بتوانیم قسمتی از محصولات را که آب زیادی مصرف می کنند، وارد نماییم، می توانیم از منابع آب برای کشت محصولات راهبردی مانند گندم و ذرت استفاده نمائیم. آزادی خواه کشت فراسرزمینی را از دیگر راه حل ها دراین زمینه عنوان نمود و اضافه کرد: سهم ما در این عرصه بسیار اندک است در صورتیکه کشورهای همسایه همچون قزاقستان این توانایی را دارد که بتوانیم کشت فراسرزمینی را در آنجا توسعه دهیم و قسمتی از محصولات را به این شکل تامین نماییم. وی اصرار کرد که در این راستا باید یک شبکه قوی و مورد اعتماد تشکیل دهیم که بتواند در خارج از مرزها کشت فراسرزمینی را مدیریت و محصولات کشت شده را وارد کشور کند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: اصلاح الگوی کشت از دیگر بخش هایی است که شرکت های دانش بنیان باید به آن ورود کنند و ما باید الگوهای کشت خیلی از محصولات کشاورزی را بطور جد اصلاح نماییم. وی اشاره کرد که کشت محصولات کشاورزی باید اولویت بندی شود بعنوان مثال اولویت اول کشور کشت گندم، پس از آن ذرت و پس از آن هم برنج باشد. آزادی خواه اصرار کرد که کمیسیون کشاورزی در همین ماه جاری شرکت های دانش بنیان ثبت شده در زمینه کشاورزی را دعوت و راه های همکاری با این شرکتها در بخش را بررسی می کند.


منبع:

1401/01/07
21:46:38
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گل چرم