یك مقام مسئول خبرداد؛

ایجاد ۱۵ پایگاه نوآورانه کشت دیم در کشور

ایجاد ۱۵ پایگاه نوآورانه کشت دیم در کشور

به گزارش گل چرم رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اظهار داشت: ۱۵ پایگاه نوآورانه با هدف انتقال یافته ها و معرفی ارقام جدید این موسسه برای اولین بار در سطح کشور به وجود آمد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، خشنود علیزاده اظهار نمود: این پایگاه ها طی سال زراعی جاری در استانهای دیم خیز با هدف انتقال جدید ترین یافته های تحقیقاتی، کاشت ارقام جدید در مزارع کشاورزان و انتقال بسته های زراعی بوجود آمده است.
وی عنوان کرد: در هماهنگی با معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های جهاد کشاورزی استان ها، در این پایگاه ها ارقام جدید محصولات دیم همراه با بسته زراعی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
به گفته رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، این طرح در سالهای گذشته با عنوان طرح امنیت غذایی با مشارکت «ایکاردا» اجرا می شد که از سال زراعی جاری توسط محققان مؤسسه دیم عملیاتی شده است.
علیزاده اضافه کرد: با وجود خشکسالی سال جاری، این طرح خارج از ایستگاه های تحقیقاتی و در مزارع کشاورزان با موفقیت اجرا شده و عملکرد پایگاه های نوآورانه در تمامی استان ها بیشتر از متوسط ارقام شاهد و بومی است.
معاون غلات مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور هم در این خصوص عنوان کرد: بیشترین سطح زیر کشت مزارع فناورانه در استانهای آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه و لرستان است.
مظفر روستایی اضافه کرد: ارقام جدید مؤسسه در مقایسه با ارقامی بومی در مقابل آفت ها، بیماری ها، خشکی و سرما مقاومت بالایی دارد و بهترین روش معرفی ارقام جدید و انتقال یافته های تحقیقاتی برای کشاورزان کاشت این ارقام در مزارع خود کشاورزان است.


منبع:

1401/03/03
15:18:49
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم