تاثیر سیل های اخیر بر بازار میوه و گوشت

تاثیر سیل های اخیر بر بازار میوه و گوشت

گل چرم: با عنایت به آنكه مناطق شمالی و جنوب غربی ایران تولیدكننده میوه، سبزی، سیفی جات و تا حدودی گوشت هستند، پیش بینی كارشناسان حوزه تولید این دست محصولات خوراكی آن است كه سیل اخیر تابحال تاثیری بر بازار نداشته است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، از حدود هشت روز پیش، استان گلستان و خصوصاً شهرهای آق قلا و گنبد كاووس درگیر سیل شده اند كه در روز گذشته سیل و بارش شدید به استان های جنوبی و جنوب غرب باز كشیده شد و سیل ناگوار شیراز را رقم زد. این دو منطقه یكی از مراكز اصلی تأمین میوه و گوشت است و حال این سوال به وجود آمده كه با عنایت به اتفاقات فوق آیا تأمین میوه، سبزی، سیفی جات و گوشت با كمبود روبه رو خواهد شد یا خیر؟
نگرانی از بابت میوه بی مورد است
در این رابطه اسدالله كارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی به ایسنا، اظهار داشت: در ایام اخیر به واسطه همزمانی با تعطیلات سال نو كه افزایش مصرف و تقاضا را در بازار میوه و سبزی به همراه دارد، سیل شمال و جنوب كشور تأثیری بر بازار میوه و سبزی نداشته است.
وی افزود: در حالی حاضر میوه خاصی در باغ های مناطق شمالی و جنوبی كشور وجود ندارد و عمده محصولات در ایام پایانی سال قبل از باغها برداشت شده است.
كارگر با تاكید بر اینكه بازار هم اكنون بطور كامل تأمین است و ذخیره سازی مناسبی برای عرضه محصولات مصرفی در ایام گذشته انجام شده، اشاره كرد: مناطق جنوبی همچون دزفول و شیراز كه با سیل و بارش شدید باران درگیر هستند، بعنوان تولید و تأمین كننده سیفی جات شناخته می شوند و هم اكنون كه آمار دقیق و مشخصی از میزان لطمه دیدگی باغهای سبزی و سیفی جات منطقه در دست نیست، نمی توان اعلام نظر دقیقی نسبت به آینده این بازار داشت.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تصریح كرد: در حالی دزفول و شیراز تأمین كننده سبزی و سیفی جات هستند كه در اطراف تهران سرمایه گذاری و تلاش قابل توجهی برای كشت و برداشت سبزی و سیفی جات انجام شده و تا چندی دیگر این محصولات به بازار وارد می شود، اما میوه و سبزی موردنیاز فقط به تولید شیراز و شهرهای جنوبی وابسته نیست.
وی با اشاره به وقوع سیل در مناطق شمالی بیان كرد: استان گلستان یكی از مراكز اصلی تأمین كننده كاهو است كه امید می رود آسیبی به محصولات كشاورزی این منطقه خصوصاً كاهو وارد نشده باشد.
كمبودی در عرضه مرغ نیست
در همین رابطه مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان ماهی و پرنده باز به ایسنا اظهار داشت: با وجود آنكه بعضی از مناطق شمالی گرفتار سیل و لطمه شده، اما به سبب آنكه دیگر استان ها به تولید و پرورش طیور خصوصاً مرغ می پردازند، بازار مرغ هیچ گونه كمبودی ندارد.
وی با اشاره به اینكه استان گلستان سهم قابل توجهی در تولید و پرورش مرغ و طیور دارد، تصریح كرد: آمار دقیقی از میزان لطمه دیدگی واحدهای مرغداری در دست نیست.
یوسف خانی اشاره كرد: در كنار پرورش و تولید مرغ در دیگر استان ها، از طرف شركت پشتیبانی امور دام مرغ به اندازه كافی برای چنین مواقعی ذخیره سازی شده است.1398/01/07
20:01:05
5.0 / 5
5398
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم