در ۶۳۰۰ هكتار؛

سامانه های نوین آبیاری در اراضی حوضه دریاچه ارومیه در حال اجرا است

سامانه های نوین آبیاری در اراضی حوضه دریاچه ارومیه در حال اجرا است

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اظهار داشت: سامانه های نوین آبیاری در ۶۳۰۰ هکتار از اراضی حوضه دریاچه ارومیه در حال اجرا می باشد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، اکبر فتحی در جلسه کارگروه آب و خاک آذربایجان شرقی اظهار داشت: ما در تلاش هستیم تا اجرای سامانه های نوین آبیاری را در استان به نحو احسن پیش ببریم، بدین منظور نه تنها باید طرح های در دست اجرا را به اتمام برسانیم بلکه باید برای ایجاد تقاضای جدید هم کوشش نماییم.
وی ضمن اشاره به ضرورت افزایش سطح اجرای سامانه های نوین آبیاری امسال اضافه کرد: ما پرونده به پرونده به بررسی موانع طرح های سامانه های نوین آبیاری می پردازیم تا موانع را برطرف نماییم و در صورتیکه مانع غیرقانونی وجود داشت، اقدام قانونی در مقابل عواملی که در اجرای طرح اختلال ایجاد می کنند انجام می دهیم.
فتحی به نقش نظارتی سازمان جهاد کشاورزی استان بر اجرای سامانه های نوین آبیاری هم تاکید کرد و اضافه کرد: درصورتیکه کارفرما، پیمانکار و یا بهره برداران در تأمین منابع مشکل و مساله ای داشته باشد آنرا حل می نماییم.
وی با اشاره به اینکه استفاده از روش های نوین آبیاری، بهره وری آب را چندین برابر نسبت به روش های سنتی بالا می برد، اظهار داشت: ما برای تشویق بهره برداران برای استفاده از این سامانه های نوین آبیاری حمایت های لازم را از آنها انجام می دهیم.
یادآور شد: ما در جهت استفاده بهینه از منابع آبی وظیفه داریم و باید با کشاورزان در زمینه اجرای طرح های نوین آبیاری همراهی داشته باشیم و اگر نیاز باشد باید خودمان به سراغ کشاورزان برویم و مزیت های آنرا عرضه نماییم تا با عنایت به منابع محدود این طرح ها عملی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: برای ایجاد درخواست جدید برای سامانه های نوین آبیاری در سال ۱۴۰۱، از تمامی امکانات، ظرفیت مروجان و ادارات جهاد کشاورزی شهرستان ها بهره گرفته می شود چونکه این سامانه ها در جهت حفظ منافع کشورمان است و در این خصوص مسئولیت فنی، رسالت سازمانی و مسئولیت اجتماعی به عهده داریم.
فتحی به نقش سامانه های نوین آبیاری در ایجاد امنیت غذایی و بهینه سازی مصرف آب کشاورزی تاکید کرد و اظهار داشت: اگر از سامانه های نوین آبیاری استفاده نشود طی ۴ تا ۵ سال آینده در ارتباط با منابع با مشکل مواجه می شویم ازاین رو در این خصوص طبق دستورالعمل های سامانه های نوین آبیاری که تدوین شده است پیش می رویم و تلاش می نماییم تا در این حوزه تسهیل گری لازم را انجام دهیم.

1401/04/22
08:47:38
5.0 / 5
156
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم