جهت تامین نظر شورای نگهبان؛

لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی اصلاح گردید

لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی اصلاح گردید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تأمین نظر شورای نگهبان لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی را اصلاح کردند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) ایرادات شورای نگهبان در لایحه توسعه مناطق آزاد تجاری- صنعتی انزلی را رفع و به شرح زیر اصلاح کردند:
۱- عنوان لایحه به شرح زیر اصلاح می شود:
«لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی»
۲- تبصره ماده واحده حذف و پنج تبصره به شرح زیر به ماده واحده الحاق می شود:
«تبصره ۱- هرگونه تغییر کاربری اراضی، خارج از چارچوب قانونی در محدوده های الحاقی موضوع این قانون ممنوع و رعایت قوانین و مقررات مربوط به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آلودگی زیست محیطی در کل محدوده منطقه الزامی است. بعد از تصویب این قانون، هرگونه تغییر در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی منوط به پیشنهاد هیأت وزیران و تصویب مجلس شورای اسلامی است.
تبصره۲- واردات کالا از خارج کشور به محدوده های الحاقی جدید موضوع این قانون به استثنای محدوده فرودگاهی، بمنظور عرضه به مسافران ممنوع و اعطای معافیت کالای همراه مسافر از محدوده های مذکور به سرزمین اصلی فقط شامل کالاهای تولیدشده در آن مناطق می باشد.
تبصره۳- اعمال امتیازات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا در مناطق الحاقی موضوع این قانون به استثنای مواد، کالاها، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز طرحهای سرمایه گذاری و توسعه ای مناطق، منوط به تأیید محصورشدن محدوده مورد نظر توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران و استقرار آن در مبادی ورودی و خروجی منطقه است. سازمان منطقه می تواند بخش‎هایی از محدوده های الحاقی جدید را به تدریج محصور و بعد از تأیید و استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به عملیاتی نمودن محدوده اقدام نماید.
تبصره ۴- سازمان منطقه موظف است ظرف یک سال ونیم بعد از لازم الاجرا شدن این قانون، طرح جامع منطقه را با در نظر گرفتن محدوده الحاقی جدید، با رعایت اسناد و طرحهای ملی بالادستی تهیه و برای تصویب به شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی ارائه نماید. شورای عالی موظف است حداکثر ظرف شش ماه نسبت به تصویب طرح جامع اقدام نماید و مراتب را جهت اجراء ابلاغ کند.
تبصره۵- دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکلف است هر شش ماه یک دفعه گزارش عملکرد منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی را تهیه و به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.»
منبع:

1401/05/09
13:13:28
5.0 / 5
68
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گل چرم