مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خوزستان خبر داد؛

اجرای کنترل بیولوژیک آفات در باغات و مزارع خوزستان

اجرای کنترل بیولوژیک آفات در باغات و مزارع خوزستان

به گزارش گل چرم، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: طرح کنترل بیولوژیک آفات بعنوان جایگزین مبارزه شیمیایی در باغ ها و مزارع استان در حال اجرا می باشد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، ناجی شهیب زاده پیش از ظهر امروز دوشنبه در گفت وگویی رسانه ای بیان نمود: مبارزه بیولوژیک با آفات اقدامی طبیعی برای کنترل جمعیت آفات است، حشرات مهم ترین گروه از موجودات هستند که در برنامه کنترل بیولوژیک مورد استفاده قرار می گیرند.
وی ضمن اشاره به این که هزینه مبارزه غیر شیمیایی بسیار کمتر از هزینه های مبارزه شیمیایی با آفات است، افزود: در کارگاه های آموزش ترویجی برای بهره برداران، ضرورت توجه به جایگزینی روش های بیولوژیک، اهمیت تولید محصول سالم و حرکت به سمت پایداری کشاورزی همواره مورد تاکید است.
شهیب زاده اضافه کرد: طرح مبارزه بیولوژیک در مزارع گوجه فرنگی و ذرت با رهاسازی زنبور براکون در سطح ۴۵ هزار و ۸۹ هکتار تاکنون اجرا شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از اجرای این طرح در باغ ها و گلخانه های استان خوزستان اطلاع داد و اظهار داشت: مبارزه با بیماری گل آذین خرما در سطح ۲۳۷ هکتار از نخلستان های خوزستان با استفاده از قارچ کش بیولوژیک اجرا شده و نتایج خوبی به دنبال داشته است؛ ضمن اینکه مبارزه غیر شیمیایی با انواع فرمون ها و تله ها ضد آفات در سطحی معادل پنج هزار و ۸۴۰ هکتار در مزارع سبزی و صیفی اجرا شد.
شهیب زاده بر ضرورت افزایش اطلاعات کشاورزان در زمینه کنترل بیولوژیک آفات خاطرنشان کرد و عنوان کرد: مبارزه شیمیایی با آفات، بیماری ها و علف های هرز بویژه برای محصولاتی که قابلیت تازه خوری دارند، آخرین راه است و باید مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژیک که ارزان تر هم تمام می شود، جایگزین مبارزه شیمیایی در تولید این محصولات شود.
 


منبع:

1401/11/03
15:25:06
5.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم