معاون سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان خبر داد؛

اجرای طرح جهش تولید در ۲۰ هزار هکتار اراضی دیم استان سمنان

اجرای طرح جهش تولید در ۲۰ هزار هکتار اراضی دیم استان سمنان

به گزارش گل چرم، معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از اجرای طرح جهش تولید در ۲۰ هزار هکتار اراضی دیم استان اطلاع داد و اظهار داشت: جهاد تسهیلات خوبی برای توسعه این نوع کشت در نظر گرفته است.لطف الله رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اقلیم استان سمنان و خشکسالی هایی که طی سالهای اخیر، تبعات منفی را بر روی کشاورزی این استان گذاشته است، تصریح کرد: یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در این راستا، توسعه و جهش بخشی به کشت دیمزارها است.
وی با اشاره به اینکه کشت دیم بدون نیاز آبی می تواند در بعضی نقاط استان سمنان و در رابطه با بسیاری محصولات حتی دانه های روغنی هم توسعه یابد، اضافه کرد: برای جهش تولید در دیمزارهای استان سمنان تسهیلات خوبی در نظر گرفته شده است.
معاون جهاد کشاورزی استان سمنان از اجرای طرح جهش تولید در ۲۰ هزار هکتار اراضی دیم استان سمنان اطلاع داد و تصریح کرد: در این خصوص کشت دیم دانه های روغنی، گندم و جو، گیاهان دارویی و… در نقاط مستعد در استان سمنان مانند کالپوش، ترویج می شود.
رضایی با اشاره به اینکه در کنار تسهیلات بانکی، مبحث مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی هم در این طرح دیده شده است، بیان نمود: همکاری و نظارت کارشناسان ترویج جهاد کشاورزی از زمان کاشت تا برداشت پشتیبان اجرای طرح جهش تولید دیم در استان خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات یارانه بذر، یارانه کود و ادوات را دیگر امکان موجود در طرح جهش دیمزارهای استان سمنان دانست و تصریح کرد: کارشناسان جهاد همینطور بر کاشت محصولات در دیمزارهای استان نظارت هم خواهند داشت.
معاون جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: در این طرح ستاد اجرایی هم دخیل است و طی روزهای اخیر شاهد توزیع ادوات کشاورزی مورد نیاز دیمزارها مانند سمپاش و بذرپاش و… در منطقه کالپوش که مستعدترین بخش در زمینه دیمزارها است، بودیم.
به گزارش گل چرم به نقل از مهر، دیم روشی است که در آن زمین زراعی توسط انسان آبیاری نمی شود و یا در مقاطعی بسیار محدود آبیاری می شود و مابقی آب مورد نیاز این نوع زراعت از بارش ها تأمین می شود. دیم نیاز آبی بشدت پایین تری دارد اما در همه نقاط استان امکان اجرای آن نیست.


منبع:

1401/12/18
17:25:50
5.0 / 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گل چرم