معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی:

هیچ كمبودی در تامین شیر و گوشت قرمز نداریم

هیچ كمبودی در تامین شیر و گوشت قرمز نداریم

گل چرم: قزوین- معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: با استفاده از ظرفیت های تولیدی كشور قادریم همه نیازهای خویش را تامین نماییم و هیچ كمبودی در گوشت قرمز و سفید و فرآورده های لبنی نداریم.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی در حاشیه افتتاح نمایشگاه دام و طیور كه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی قزوین برگزار گردید در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد تامین فرآوردهای لبنی و پروتئینی در كشور اظهارداشت: همانطور كه آگاه هستید كشور ما در یك منطقه خشك و نیمه خشك قرار دارد و در سالیان گذشته با افزایش جمعیتی كه داشته تولید گوشت قرمز به همان نسبت رشد نكرده است. وی ادامه داد: بنابراین هم اكنون ۸۵ تا ۹۰ درصد نیاز داخلی در بخش گوشت قرمز در واحدهای داخل كشور تامین شده و مابقی حدود سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد گوشت گرم گوساله و گوسفندی وارد می گردد تا قیمتها بالا نرود و بازار كنترل شود.
رضایی یادآورشد: در تمامی محصولات دیگر دامی مثل شیر، گوشت مرغ و تخم مرغ از مرزهای خودكفایی رد شده ایم و صادرات خوبی در این كالاها و محصولات لبنی به كشورهای منطقه و دورتر داریم. در تامین نهاده ها حمایت لازم صورت می گیرد معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی در مورد پشتیبانی از واحدهای داخلی در تامین نهاده های كشاورزی اظهارداشت: به صورت مطلق دولت از ابتدای تغییراتی كه در سیستم ارزی رخ داد برای تامین نهاده های دامی مانند جو، كنجاله، سویا و ذرت ارز ۳۴۰۰ تومانی و سپس ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داد. رضایی اظهار داشت: خوشبختانه هیچگونه كمبودی در تامین گوشت قرمز و لبنیات وجود ندارد و اگر در مقاطعی مشكلات بوجود آمد ناشی از تامین خودرو در شبكه حمل و نقل برای جابجایی كالاها بود كه آنهم برطرف شد. وی ادامه داد: نسبت به سال قبل واردات بیشتری در كنجاله، سویا، ذرت و دانه جو داشتیم و از این بابت مردم هیچ نگرانی نداشته باشند چونكه دولت همه پیش بینی های خویش را برای كالاهای استراتژیك انجام داده و در سیستم وارداتی خوب عمل كرده است. رضایی در مورد علت افزایش قیمت شیر و فرآوئرده های لبنی یادآورشد: هزینه های تولید اگر به یكباره افزایش یافته ناشی از این است كه حدود ۴ سال قیمت شیر بالا نرفته بود و باوجود مصوبه دولت كه قرار بود شیرخام ۱۴۵۰ تومان از دامداران خریداری شود اما این اتفاق نیفتاد. وی بیان كرد: ثبات قیمتها مانند فنر جمع شد و در كنار نوسان ارزی به بالا رفتن قیمت تمام شده منجر گردید و قیمتها مانند فنری از كنترل خارج شد.
كمبودی در تولید شیر و گوشت نداریم معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: سالانه شش درصد افزایش تولید شیر داریم و سال قبل یك میلیون تن صادرات شیر و لبنیات داشتیم و از نظر تامین شیر هیچ كمبودی نداریم. وی اظهار داشت: اما قیمت سازوكار خویش را دارد و به نظر می آید كارخانجات لبنی چون با افزایش هزینه های نهاده ها روبرو شده اند بنابراین بناچار قیمت ها بالا رفته است. رضایی اضافه كرد: امسال ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزارتن شیر و حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن گوشت قرمز تولید خواهد شد كه نیاز ما ۹۵۰ هزارتن است كه باید ۱۲۰ هزارتن از حارج وارد شود.
وی اظهارداشت: به جهت اینكه قیمتها از عرف بازار بیشتر نشود گاهی اوقات روزانه ۱۵۰ تن گوشت گرم گوسفندی وارد بازار می نماییم تا هیچ كمبود در كشور احساس نشود. رضایی اظهار داشت: با وجود ظرفیت های خوب تولیدی در بخش كشاورزی و تولید گوشت قرمز و لبنیات امكان صادرات هم داریم و از محل افزایش تولید در این بخش هم فعالتر عمل می نماییم.

1397/08/03
22:56:51
5.0 / 5
5590
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم