معاون حجتی در پاسخ به مهر؛

واردات گندم در دست بررسی می باشد، خرید تضمینی تا آخر شهریورتمام می شود

واردات گندم در دست بررسی می باشد، خرید تضمینی تا آخر شهریورتمام می شود

گل چرم: معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه واردات گندم به كشور در حال بررسی است، اظهار داشت: كشاورزان تا آخر شهریور فرصت دارند گندم خودرا به سیلوهای دولتی تحویل دهند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، یزدان سیف در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی آرد و نان در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص میزان خرید تضمینی گندم تابحال و آخرین وضعیت پرداخت مطالبات كشاورزان، گفت: تابحال قریب به ۸ میلیون گندم از كشاورزان خریداری كردیم كه ارزش آن ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. از این مبلغ تابحال با همكاری تمامی دستگاه های مذكور ۱۲۵ هزار میلیارد ریال به كشاورزان پرداخت شده كه رقم بزرگی از این پرداخت (هزار و ۴۹ میلیارد تومان) روز پیش از تاسوعا انجام شده است.
به گفته معاون وزیر جهاد كشاورزی، ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی كشاورزان باقی مانده كه امیدوار هستیم ظرف هفته آتی پرداخت گردد.
سیف در پاسخ به پرسش دیگر مهر در خصوص اینكه گفته می شود حدود ۲.۵ میلیون گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شده است، افزود: قسمتی از گندم توسط بخش خصوصی خریداری شده كه قسمتی از این خرید در سامانه (GTC) ثبت شده اما بخش اعظم آن ثبت نشده است.
وی اضافه كرد: حدود ۱۰۰ هزار تن گندم خریداری شده توسط بخش خصوصی در سامانه ثبت شده اما بگفته فعالان این بخش در مجموع ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن گندم توسط بخش خصوصی خریداری شده است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اشاره كرد: به هر حال در خرید گندم، كاهش داشته ایم اما به اندازه مصرف سال موجودی داریم و مشكلی در این زمینه نیست.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: برای افزایش ذخایر استراتژیك گندم در حال تصمیم گیری هستیم كه گندم وارد شود یا خیر.
وی با اشاره به اینكه هر سال خرید گندم تا آبان ماه انجام می شد، گفت: امسال خرید تا اختتام شهریور انجام می شود و كشاورزان تا آخر شهریور فرصت دارند گندم خودرا به سیلوهای دولت تحویل بدهند چونكه از اول مهرماه دیگر گندم نمی خریم.
واردات گندم به كشور در حال بررسی است
سیف در پاسخ به پرسش مهر كه چرا مدت زمان خرید كاهش یافته است؟ تصریح كرد: چون ما می خواهیم آمار مناسبی از میزان خرید و تولید داشته باشیم و درباره شرایط تصمیم گیری نماییم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه بارندگی ای كه از آبان سال قبل در كشور شروع شد و تا فروردین ماه امسال ادامه داشت، موجب رشد تولید و افزایش كیفیت گندم در بعضی از مناطق گرمسیری شده است، اشاره كرد: این اتفاق موجب شد كه خوشه های گندم پردانه و با كیفیت باشند و در استان هایی مانند بوشهر، خوزستان و ایلام با رشد چندبرابری تولید مواجه بودیم بطور مثال در بخش گرمسیری ایلام، تولید ۱۳۰ درصد افزایش پیدا كرد.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به وقوع سیل در فروردین ماه سال جاری در كشور گفت: این اتفاق موجب شد بخش زیادی از گندم های خوزستان، گلستان و لرستان را از دست بدهیم بعنوان مثال در خوزستان ۳۵۰ هزار هكتار از اراضی گندم را از دست دادیم اما با این وجود یك میلیون و ۱۵۰ هزار تن در آن منطقه خریداری شده كه نسبت به سال گذشته، رشد داشته است.
سیف به عدم بارندگی و تنش دما از اردیبهشت و خرداد در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: این اتفاق كه در مناطق سردسیر رخ داد، مشكلاتی را برای محصول گندم به وجود آورد. ضمن اینكه افزایش قیمت گندم صنف و صنعت به هزار و ۸۵۰ تومان و اختلاف آن با نرخ دولتی انگیزه ای را ایجاد كرد كه بخش خصوصی خود مستقیم به این حوزه ورود كند و گندم بخرد. تمام این عوامل در كنار هم موجب شد كه خرید گندم توسط دولت كم شود.
وی درباره اینكه آیا كاهش تولید نیز می تواند از دلیلهای كاهش خرید گندم توسط دولت باشد، اظهار داشت: در عرصه تولید نمی توانم اظهارنظر قطعی كنم و معاون امور زراعت باید در این زمینه صحبت كند. آنچه می توانم بگویم این است كه خرید كاهش یافته است.
سیف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه به سبب تحریم ها از حضور ایران در كنفرانس بین المللی غلات كه در امارات برگزار می شود، جلوگیری شد. اظهار داشت: بخش خصوصی، كنفرانسی را مشابه این كنفرانس در آذرماه با حضور بخش خصوصی خارجی و آسیابان های بین المللی در كشور برگزار می نماید.
وی به صنعت شیرینی و شكلات اشاره و اشاره كرد: زنجیره گندم، آرد، شكر، روغن و تبدیل آن به غذا از صنایعی است كه بخش عمده ای از انرژی مردم دنیا را تأمین می كند.
وی با اشاره به اینكه این صنعت بیشتر از ۳۰۰ هزار شغل را در كشور به وجود آورده است، اشاره كرد: ارزش افزوده بخش صنعت شیرینی و شكلات، ۳.۵ میلیارد دلار است كه با احتساب بخش صنف، این رقم به دو برابر نیز می رسد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی افزود: بخش شیرینی و شكلات جز حوزه هایی بوده كه صادرات آن هیچ گاه در كشور كم نشده و همیشه رو به افزایش بوده است.
سیف با اشاره به اینكه ما سهم بازار صادراتی در بازارهای بین المللی داریم، اظهار داشت: بازارهای ما در زمینه شیرینی و شكلات همسایه های كمتر توسعه مان نیستند بلكه در كشورهای مهم اروپایی و توسعه یافته سهم بازار داریم.
وی با اشاره به اینكه تركیب نهاده های این صنعت به تأمین كالاهای اساسی مردم گره خورده است، ابراز امیدواری كرد: با تسهیل در تجارت مواد اولیه و ورود موقت كالا برای صادرات، این مسائل برطرف شود.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ممنوعیت جابجایی گندم بین استانها و دشوار شدن كار برای بعضی از فعالان صنعت، تاكید كرد: اگر كارخانجات گندم هایی كه خریداری می كنند در سامانه (GTC) ثبت كنند مشكلی در نقل و اتقال آن وجود نخواهد داشت.
تولید یك میلیون و ۳۰۰ هزار تن شكر در كشور / واردات ادامه می یابد
سیف در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره كاهش تولید چغندر قند در كشور و آخرین وضعیت واردات شكر به كشور، گفت: قریب به ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار تن شكر از محل تولید چغندر قند و قریب به ۶۰۰ هزار تن از محل نیشكر در كشور تولید می شود. امسال یك میلیون و ۳۰۰ هزار تن شكر تولید داخل داریم.
وی اضافه كرد: قیمت گذاری سبب شده الگوی كشت به محصولات دیگری تغییر كند و امسال كشت تغییر كند و امیدواریم این مسئله برطرف شود.
سیف درباب واردات شكر نیز اظهار داشت: واردات داشتیم و داریم و میزان آن به اندازه مصرف كشور است.
توضیحات معاون وزیر جهاد درباره خرید گندم آلوده در گنبد كاووس
سیف با اشاره به اینكه در این مسئله بحث خاك مطرح نبوده بلكه خاك گندم كه برای خوراك ماهی و دام نیز استفاده می شود، مطرح بوده است، تصریح كرد: ماجرا به این صورت بوده كه یك مرغداری بیشتر از سه هزار تن گندم می خرد و در زیر كامیون حامل این گندم ها، خاك گندم می ریزد. به دنبال هماهنگی ای كه این شخص با كارگر نمونه گیر انجام می دهد، افت واقعی این گندم ها مشخص نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه سرانجام نیروی انتظامی به این مسئله ورود می كند، افزود: علاوه بر كامیونی كه اجازه تخلیه آن در داخل سیلو داده نمی گردد، ۱۳ كامیون دیگر از این مرغداری وارد كندوهای ما شده بود و یك كندوی ۶۰۰ تنی را آلوده كرده است.
معاون وزیر جهادكشاورزی اظهار داشت: فضولات مربوطه نیز مربوط به كبوترانی بوده كه در آن مرغداری حضور داشتند و با گندم مخلوط نشده بودند.
وی اظهار داشت: دو نفر از كارگران نمونه گیر در این زمینه دستگیر شدند. همین طور مسئول آزمایشگاه كه در محل حضور نداشته با قید وثیقه آزاد است.
مصرف سرانه نان در كشور ۱۲۵ كیلوگرم است
در ادامه بهمن حسین زاده، معاون وزیر صنعت به سرانه مصرف بالای نان در ایران اشاره كرد: طبق اعلام سازمان غذا و دارو سرانه مصرف نان در ایران ۱۲۵ كیلوگرم است كه دو برابر سرانه مصرف اروپایی هاست با این تفاوت كه بخش عمده نان مصرفی در اروپا نان صنعتی است در صورتیكه سهم نان صنعتی در كشور ما ۸ تا ۹ درصد است و بستر مناسبی برای سرمایه گذاری بدون ریسك در این عرصه در امتداد رونق تولید، اصلاح الگوی تغذیه ای و اشتغالزایی وجود دارد.
به گزارش گل چرم به نقل از مهر، الان ۱۶۰ واحد نان صنعتی در كشور فعال می باشند و ۹۵ شركت داخلی و خارجی از روز جمعه ۲۲ شهریور ماه دستاوردها و توانمندی های خودرا در صنعت آرد و نان در فضای حدود ۸ هزار مترمربع در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان كه در نمایشگاه بین المللی تهران برپا می شود در معرض دید عموم قرار می دهند.

1398/06/24
15:58:20
5.0 / 5
5318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم