در راستای جلوگیری از خروج ارز صورت گرفت

دستیابی محققان به تولید جوهرهای نانوساختار، تدوین فرمولاسیون بر مبنای استاندارد اروپا

دستیابی محققان به تولید جوهرهای نانوساختار، تدوین فرمولاسیون بر مبنای استاندارد اروپا

به گزارش گل چرم محققان كشور جوهرهای نانوساختار دوستدار محیط زیستی را بر مبنای استانداردهای اروپا و آمریكا تولید كردند كه علاوه بر آنكه ثبات سایشی و شست و شوی بالایی دارد، ریسك گرفتگی هد دستگاه پرینتر را به حداقل می رساند.


سحر فروغی از پژوهشگران طرح در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با پیشرفت تكنولوژی این توانایی فراهم گشته است كه بتوان تصویر و یا طرح دلخواه را بر روی اجسام مصرفی یا تزئینی مانند لباس، لیوان، پازل و قاب موبایل چاپ كرد كه این امر با استفاده از چاپگر رومیزی جوهرافشان و یك پرس حرارتی امكان پذیر است و نیاز به دستگاه های پیشرفته و بزرگ صنعتی نیست، ضمن آنكه جوهر استفاده شده برای این منظور جوهرهای "سابلیمیشن" یا "تصعیدی" است.
وی با اشاره به اینكه این نوع جوهرها به راحتی بر روی زمینه مورد نظر اعمال می شود، اظهار نمود: با وجود آنكه صنعت چاپ سابلیمیشین در ایران خیلی گسترده است و برای چاپ بر روی كاشی و سرامیك و منسوجات و پارچه كاربرد دارد، ولی متاسفانه این نوع جوهرها با قیمت های بالا تماما وارداتی است و در مطالعات اخیر خود به دانش فنی تولید این نوع جوهرها دست یافتیم.
فروغی جوهر تولیدشده را دارای ساختار نانویی دانست و تصریح كرد: این نوع جوهرها دو مزیت دارد؛ اول اینكه ساختار نانویی آن موجب پایداری بیشتر ذرات جوهر شده، به شكلی كه مقدار مصرف كمتر، نفوذ رنگی و كیفیت رنگی بالاتری را شاهد می باشیم و مزیت دیگر آن، این است كه چون چاپ توسط پرینترها انجام می گیرد، هد دستگاه پرینتر گرفتگی ندارد.
بگفته این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیركبیر، هر چه اندازه ذرات جوهر به كمتر از ۱۰۰ نانومتر نزدیكتر شود، ریسك گرفتگی هد دستگاه كمتر خواهد بود.
وی اشاره كرد: نوع چاپ به شكلی است كه در داخل ساختار منسوجات و یا بافت سرامیكی نفوذ می كند و چاپ برجسته ای ندارد و ذرات در داخل منسوجات نفوذ خواهدنمود و بدین سان ثبات سایشی و شست وشوی بهتری را شاهد خواهیم بود.
فروعی با اشاره به اینكه جهت استفاده از این چاپ بر روی منسوجات به درصدی از پارچه پلی استر نیاز است، اظهار نمود: از آنجایی كه "پلی استر" دارای بافت هایی است كه از یكدیگر فاصله دارند، بدین جهت ذرات رنگ امكان نفوذ به داخل آنرا دارد.
این محقق قابلیت تولید در داخل كشور و صادرات به كشورهای منطقه، كیفیت رنگ بالا، ثبات نوری بالا، ثبات مالشی بالاتر، اندازه ذرات پایین در ابعاد نانو و توزیع ذرات باریك برای جلوگیری از گرفتگی هد چاپگر و سازگار با محیط زیست را از مزایای جوهر تولیدشده نام برد.
وی اشاره كرد: فرمولاسیون این محصول منجر به استفاده كمتر به سبب قدرت رنگی بالا می شود. مواد به كار رفته در فرمولاسیون این جوهر سازگار با محیط زیست است و فاقد حلال های فرار و مواد مضر از قبیل فرمالین و آلكیل فنون ها و مطابق با استانداردهای محیط زیستی اروپا و آمریكا است.
این محصول با هدایت و راهنمایی دكتر امیر رضوانی مقدم در این شركت دانش بنیان تولید شده است.1398/07/28
13:23:25
5.0 / 5
5576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم