شفاف سازی درباره وضعیت صادرات زعفران

شفاف سازی درباره وضعیت صادرات زعفران

به گزارش گل چرم در صورتی كه قبل از این رئیس شورای ملی زعفران از كاهش ۲۰ درصدی صادرات این محصول اطلاع داده بود، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی از رشد صادرات زعفران می گوید.


چندی قبل محسن احتشام - رئیس شورای ملی زعفران - در گفتگو با ایسنا از كاهش ۲۰ درصدی صادرات زعفران اطلاع داده و اعلام نمود: با وجود اینكه امسال پیشبینی می شود افزایش تولید زعفران را داشته باشیم، اما حالا با كاهش میزان صادرات این محصول مواجه هستیم.
در این رابطه حسین زینلی _ مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی _ به ایسنا، اظهار داشت: روند صادرات زعفران از سال قبل تابحال هیچگونه كاهشی نداشته؛ بلكه یك تا دو درصد هم افزایش داشته است. از امروز به بعد هم صادرات این محصول با شدت بیشتری صورت خواهد گرفت، چون هم دولت و هم بخش خصوصی نگاه ویژه ای به این محصول دارند.
وی افزود: حالا اگر از گمرك و بخش بازرگانی وزارت جهاد كشاورزی و صمت جویا شوید؛ تا آبان ماه صادرات زعفران با یك تا دو درصد افزایش مواجه بوده است.
زینلی اضافه كرد: در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته، معادل ۲۰ درصد از میزان صادرات زعفران در یك مقطع كوتاه كاسته شد و رئیس شورای ملی زعفران منظورش در ارتباط با كاهش صادرات مربوط به این مقطع بوده است.
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: پیشبینی ما برای ماه های آینده این است كه قیمت خرید زعفران از كشاورزان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا كند و ما در این زمینه تلاش می نماییم تا قیمت خرید این محصول از كشاورزان را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینكه معادل ۳۰ درصد از گل زعفران به علت برداشت دیرهنگام و نبود نیروی كارگر، بر روی زمین می ماند كه این مورد خسارت شدیدی به كشور وارد می كند، افزود: امسال سه نوع دستگاه برای برداشت مكانیزه گل زعفران ساخته شده كه یكی از آنها در هفته آینده رونمایی می شود، یك مورد دیگر هم در گذشته رونمایی شده و نوع دیگر این سه دستگاه نیز، منتظر این است كه شركت دانش بنیان این دستگاه توسط بخش خصوصی خریداری شود. هر كدام از این سه دستگاه توانایی این را دارند كه روزی یك هكتار برداشت گل زعفران داشته باشند.
زینلی اضافه كرد: تا سال آینده برداشت كُلاله از گل زعفران هم مكانیزه می شود كه در این صورت هم هزینه های تولید زعفران به شدت كاسته می شود و هم خسارات عدم برداشت گل زعفران توسط كشاورز به خاطر كمبود نیروی كارگر جبران خواهد شد.
او در آخر با اشاره به اینكه كاشت زعفران كاملا مكانیزه شده است، اظهار داشت: حالا ماهانه معادل ۳۰ تن زعفران به خارج از كشور صادر می شود.1398/08/22
19:14:19
5.0 / 5
5104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم