مدیریت ۱۰ میلیارد مترمكعب سیلاب با ایجاد طرح های آبخیزداری

مدیریت ۱۰ میلیارد مترمكعب سیلاب با ایجاد طرح های آبخیزداری

گل چرم: یك مقام مسئول از ایجاد زیرساخت های لازم برای مدیریت 10 میلیارد مترمكعب بارش و سیلاب در حوزه های آبخیز كشور آگاهی داد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، مدیركل دفتر كنترل و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در امسال، سطح تحت پوشش كامل طرح های مذكور در كشور از مرز ۱۳ میلیون هكتار گذشت كه این امر ظرفیت مدیریت ۱۰ میلیارد مترمكعب بارش و سیلاب در سال و نفوذ آن به درون زمین را فراهم ساخته است.
ابوالقاسم حسین پور با اشاره به وضعیت سیل خیزی كشور و تشدید وقایع حدی بارش و سیلاب در مناطق مختلف كشور اشاره كرد: نفوذ بارش و سیلاب به درون زمین و تقویت ذخیره آب سبز در خاك و همین طور آب آبی در آبخوان چاه ها، چشمه ها و قنوات همچون اهداف و كاركردهای آبخیزداری و آبخوانداری بوده كه همسو با اهداف پایداری طبیعت و منابع طبیعی است.
حسین پور اظهار داشت: بیشتر از ۶۳ میلیون هكتار اراضی كاملاً" نفوذپذیر در كشور وجود دارد كه مستعد توسعه سامانه های ذخیره سازی و نفوذ آب ناشی از باران و سیلاب است و سرمایه گذاری لازم در آن می تواند نقش مؤثری در كاهش مخاطرات سیل و همین طور حفظ و پایداری آب در كشور ایفا نماید.
مدیركل كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها با تاكید بر ۱۳ میلیون هكتار حوزه های آبخیز مطالعه شده و آماده اجرا در كشور، اضافه كرد: اجرای هر هكتار فعالیت بهینه و كامل آبخیزداری و آبخوانداری در شرایط كنونی با نرخ هزینه واحد ۲ میلیون تومان محقق می شود، این در حالیست كه در وضعیت حاضر نرم اعتبار اختصاص یافته، حدود ۵۰ درصد میزان فوق بوده و لازم است در آن تجدیدنظر و به روزرسانی شود.
حسین پور اظهار داشت: باتوجه به تغییرات اقلیمی حاكم بر آبخیزهای كشور، توسعه كارهای بیومكانیك به عنوان لزوم روز، بیشتر از گذشته مدنظر قرار دارد.
وی توسعه اقدامات در سطوح خارج از آبراهه ها در دشت سرها و دامنه ها را مورد تاكید قرار داد و افزود: اجرای اقداماتی از قبیل پخش سیلاب، سامانه های آبگیر باران (میكروكچمنت ها)، بانكت ها، تراس ها و نظایر آنكه منجر به افزایش نفوذ باران و بهبود وضعیت پوشش گیاهی می شوند در برنامه آتی آبخیزداری و آبخوانداری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.


منبع:

1398/11/13
08:17:25
5.0 / 5
5089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم