پیشبینی اجرای عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 1 میلیون هكتار

پیشبینی اجرای عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 1 میلیون هكتار

به گزارش گل چرم معاون كنترل آفات سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: پیشبینی می شود سال جاری عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی به یك میلیون هكتار افزایش یابد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، علیمراد سرافرازی با بیان این كه هم اكنون عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح هشت هزار هكتار در استان های درگیر همچون خوزستان، بوشهر و هرمزگان انجام شده است، اضافه كرد: سال جاری جمعیت آفت ملخ صحرایی در مبدا آن كه شرق آفریقا است شامل كشور كنیا در ۷۰ سال قبل و در كشورهای اریتره و اتیوپی در ۲۵ سال قبل بی سابقه بوده است و با عنایت به این كه مسیر حركت جمعیت این آفت با باد است وارد عربستان و بعد از آن به سمت ایران می آید برهمین اساس انتظار می رود سطح مبارزه گسترش یابد.
وی افزود: احتمال می رود در صورتیكه كار مبارزه در استان های ورودی ملخ صحرایی به قوت انجام نشود احتمال نفوذ آنها به استان های شمالی تر و آلوده شدن استان های بیشتری در كشور وجود دارد.
این مسئول خاطرنشان كرد: سال جاری آفت ملخ صحرایی در منطقه سیریك و جاسك استان هرمزگان از مناطق تابستان گذران هند و پاكستان وارد شده است و كار مبارزه با آنها در حال انجام می باشد.
معاون كنترل آفات سازمان حفظ نباتات كشور اظهار داشت: همینطور هفته گذشته در جریان باد شدیدی كه از سمت جنوب غرب ایران صورت گرفت هجوم بخشی از آفت ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به ایران را هم داشتیم كه بخش هایی از استان های هرمزگان در منطقه پارسیان، بوشهر و منطقه مهر و لامرد در استان فارس جمعیت به نسبت بالایی رشد داشته است.
وی اضافه كرد: با عنایت به شرایط آب وهوایی و اقلیمی حاكم بر منطقه و پیشبینی هواشناسی در آینده بسیار نزدیك شاهد هجوم گسترده ملخ صحرایی از عربستان باشیم.
سرافرازی اظهار داشت: تابحال خسارتی به محصولات زراعی و باغی در مناطق درگیر وارد نشده است و تلاش می شود با همكاری همه ارگان های ذی ربط از ورود ملخ های صحرایی به مزارع و باغ ها جلوگیری شود.
وی افزود: تفاوت سال جاری با سال قبل در سرمایه های نیروی انسانی و امكاناتی است كه نسبت به سال قبل به مراتب بهتر شده است و اعتبارات خوبی كه با حمایت سازمان برنامه و بودجه تابحال ۲۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص و در اختیار ۱۰ استان درگیر توزیع و تاكید وزارت كشور در زمینه همكاری استانداران جای دغدغه و نگرانی وجود ندارد.
سرافرازی تصریح كرد: در ارتباط با آفت كشی سازمان حفظ نباتات هیچ محدودیتی ندارد و به اندازه كافی سم تأمین شده است و در بحث سوخت هم حسب نامه ای كه به استانداران نوشته شده به اندازه كافی در اختیار سازمان های جهاد كشاورزی قرار گرفته است.
به گفته وی، با عنایت به امكانات پشتیبانی كه وجود دارد انتظار می رود هیچ مشكلی در مورد اعتبار نداشته باشیم و در صورت رویارویی با جمعیت بیشتر، امكان كمك مالی بیشتری هم وجود دارد.

1398/12/06
15:36:51
5.0 / 5
4849
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم