رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری:

125 میلیون هكتار از عرصه كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد

125 میلیون هكتار از عرصه كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد

به گزارش گل چرم رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: سالیانه 15.4 تن در هکتار فرسایش آبی در کشور اتفاق می افتد و 125 میلیون هکتار عرصه کشور در معرض فرسایش آبی است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، مسعود منصور ظهر شنبه در آئین افتتاح نخستین پارک آبخیز کشور در منطقه گردشگری گردو اراک، اظهار نمود: از ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه کشور، که در معرض فرسایش آبی قرار دارد که تا حالا در ۳۰ میلیون هکتار، عملیات آبخیزداری انجام شده است.
وی اضافه کرد: برای رسیدن به وضعیت نسبتاً مناسب، باید در سال حدود چهار میلیون هکتار، اقدامات آبخیزداری انجام دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای حفظ آب و خاک، تحقیقات و تحقیقات و مشاهدات میدانی نشان داده که یکی از بهترین چاره ها، اقدامات آبخیزداری است.
منصور اشاره کرد: برمبنای مطالعات پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری سالانه ۱۵.۴ تن در هکتار فرسایش آبی در کشور اتفاق می افتد.
وی افزود: نخستین اثر بخشی آبخیزداری این است که موجب شود ۱۵ تن افزایش در هکتار در سال به ۹ تن در هکتار کاهش یافته که عددبالایی است. در حدود سه سال قبل از صندوق توسعه ملی به اجرای عملیات آبخیزداری کمک شده در حد یک تا ۱۵ میلیون هکتار آبخیزداری در سال انجام شد، بدین سبب همه باید کمک کنند تا منابعی را به پیشگیری تخصص دهند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: با کار آبخیزداری اثرات تخریبی سیل به شدت کاهش می یابد و سفره های آب زیرزمینی تقویت می شود و نتیجتاً پدیده فرونشست زمین کاهش پیدا می کند.
وب اشاره کرد: جلوگیری از فرسایش و رسوب گذاری به احیای قنوات و چشمه سارها می انجامد و امید به زندگی، مردم و جوامع مجاور افزایش می یابد تا شاهد مهاجرت های معکوس به روستا باشم.


منبع:

1399/12/18
10:45:32
0.0 / 5
1375
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم